Suudi Arabistan’da BAYKAR, ROKETSAN ve ASELSAN imzası

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayii şirketlerinden BAYKAR, ROKETSAN ve ASELSAN, Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile bir anlaşma ve iki mutabakat zaptı imzaladı. 

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki savunma sanayii iş birliği derinleşiyor. Bu doğrultuda Türk şirketleri BAYKAR, ROKETSAN ve ASELSAN, Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile bir anlaşma ve iki mutabakat zaptına imza attı.

STM Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci ve ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, Suudi Arabistan’daki imza törenine katıldı.

Türk SİHA’ları Suudi Arabistan’da üretilecek

İlk olarak BAYKAR ile Suudi Arabistan devletine ait Saudi Arabian Military Industries (SAMI) arasında, insansız hava araçlarının Suudi Arabistan’da üretilmesine yönelik anlaşma imzalandı. BAYKAR, kısa süre önce Suudi Arabistan’a 3.1 milyar dolar değerinde AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı ihracatı gerçekleştirmişti.

Konuyla ilgili olarak Haluk Bayraktar tarafından yapılan açıklamada, “Bayraktar AKINCI ihracatı ile savunma ve havacılıkta Cumhuriyet tarihinin en büyük ihracat anlaşmasını geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile imzalamıştık.

BAYKAR Haluk Bayraktar Suudi Arabistan

Bu kapsamda Bayraktar AKINCI TİHA’nın Suudi Arabistan’da üretimi için SAMIDefense ile kapsamlı bir işbirliği anlaşması imzaladık. Böylece Türkiye ve Suudi Arabistan arasında güçlü ve stratejik bir iş birliği gerçekleşiyor. Dostluk bağımız daha da güçleniyor. Bölgesel ve küresel istikrar için tarihi adımlar atılıyor.

Savunma Sanayii Başkanlığımızın rehberliğinde BaykarTech olarak sektörümüzün gelişimi için de gayret gösteriyoruz. İş birliği yaptığımız firmalarımız da açtığımız yolu takip ederek ekosistemimize büyük katkı sağlıyor. Birçok alanda birlikte çalıştığımız Aselsan ve Roketsan da bu kapsamda sahip oldukları deneyim ve tecrübeyi Suudi Arabistan savunma sanayinin gelişmesi için kullanacak. Bu sayede Türk savuna ve havacılık sanayiinde alt sistem üreten yüzlerce firmamız için de ihracat kapısı ve yeni iş alanları açılacak.

Bu anlaşmalar için çaba gösteren herkesi tebrik ederim.” ifadelerine yer verildi.

Roketsan-NCMS-Suudi-Arabistan

Roketsan’ın Akıllı Mühimmatları Suudi Arabistan Yolcusu

Roketsan ise National Company for Mechanical Systems (NCMS) ile bir mutabakat imzaladı.

Konuyla ilgili olarak Roketsan tarafından yapılan açıklamada, “Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda, Roketsan ürünlerinin ortak üretimine yönelik olarak Suudi Arabistan Krallığı ile niyet anlaşması imzaladık. İmzaladığımız anlaşma ve Baykar’ın ihracat başarısıyla birlikte, savunma ve havacılık sanayii ihracatımızın hızla arttırılması yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Roketsan IDEF’23 sırasında; IIR Güdümlü MAM-L, IIR Güdümlü MAM-T ve Hibrit Arayıcı Başlıklı MAM-T mühimmatlarını sergilemişti. Bahsi geçen mühimmatların tamamı, SİHA platformlarının kullanımlarına özel olarak geliştiriliyor.

ASELSAN’dan NCMS ile Mutabakat

ASELSAN NCMS Suudi Arabistan

Tören kapsamında ASELSAN da National Company for Mechanical Systems (NCMS) ile bir mutabakat imzaladı.

Konuyla ilgili olarak ASELSAN tarafından yapılan açıklamada, “ASELSAN ve NCMS; Suudi Arabistan’daki savunma sanayini güçlendirme konusunda birlikte çalışacaklar. İmzalanan anlaşma doğrultusunda; BAYKAR‘in ihracatını yaptığı İHA ve SİHA’larda kullanılmak üzere elektro-optik gözetleme ve hedefleme sistemleri, güdüm kitleri ve güdümlü mühimmat alanlarında yerelleştirme de içeren ortak çalışmalar yürütülecek. İş birliğimiz, savunma teknolojilerinde ihracat odaklı büyüme vizyonumuza destek sunacak.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu