Rusya’da L-39 tipi askeri uçak düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu’nun Krasnodar şehrinde; Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri’ne ait L-39 Albatros uçağı, rutin eğitim uçuşu esnasında henüz bilinmeyen bir sebepten ötürü düştü.

Edinilen bilgiye göre 13 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleşen olayda, düşen uçakta bulunan iki pilot fırlatma koltuğu aracılığı ile atladı. Pilotların akıbeti bilinmezken; Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı, Yüksek Askeri Havacılık Pilotaj Okulu’na (KVVAUL) ait uçağın kazası ile ilgili olarak soruşturma başlattı.

STM Banner

Sovyet ve Sovyetler Birliği ile iyi ilişkilere sahip ülkeler tarafından uzun yıllardır kullanılan L-39 Albatros, günümüzde daha çok jet tekamül amacıyla tercih edilmektedir. Sivil amaçla da kullanılan L-39, Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri’nde yerini Yakovlev Yak-130 uçağına bırakmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. L 39’un Rusyada da olduğunu bilmiyordum. Çekoslovaklar bunu fena da satmadılar başka ülkelere. Fiyatı da çok ucuz. Belki heyecan verici değil ama iş görüyor, çıtkırıldım bir uçak değil, uzun senelerden beri de üretiliyor. Düşmüş. Olabilir. Her yüzen batabilir,her uçan düşebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu