Rusya’dan Hindistan’a Su-57 teklifi

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu, Hindistan’ı 5’inci nesil savaş uçağı Su-57 programına davet etti. Konuyla ilgili olaraktan gazetecilere açıklamalarda bulunan Rusya Federal Askeri Teknik İş Birliği Servisi Genel Müdür Yardımcısı Vladimir Drozhzhov, “Su-57 programına devam etmemiz gerektiğine inanıyorum, Rusya buna açık. Su-57 savaş uçağı benzersiz yeteneklere sahip ve bunu kanıtlayabilecek yeterlilikte. Biz hazırız ve bu programı Hintli ortaklarımıza öneriyoruz” ifadelerine yer verdi.

Rusya’nın beşinci nesil savaş uçağı geliştirme hedefleri sonucunda Ocak 2010’da ilk uçuşunu gerçekleştirilen Sukhoi Su-57, çok amaçlı bir avcı uçağıdır. İç silah istasyonlarına, çift motora, RAM boyaya ve gelişmiş aviyonik sistemlere sahip olan Su-57, pek çok kuruluş tarafından motorundaki yetersizlik sebebiyle 4++ nesil olarak kabul edilmekte. Rusya, Su-57’ye beşini nesil özelliği getirecek olan yeni motorlar için çalışmalarını sürdürüyor.

STM Banner

Rusya’nın Su-57 programına Hindistan’ı davet etmesi, ekonomik yetersizlikler sebebiyle yaşanan Su-57 projesindeki problemleri doğrular nitelikte.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu