Rusya’dan kritik S-400 hamlesi

Roketsan-ÇAKIR-Banner

Rusya Federasyonu, en son teknoloji ile geliştirilen ve 400 kilometre menzile sahip füzelerle donatılmış S-400 Hava Savunma Füze Sistemini (HSFS), Arktika bölgesine konuşlandırdı.

Gelecek birkaç yıl içerisinde Kuzey Filosunu tamamen S-400 Hava Savunma Füze Sistemi ile donatmayı planlayan Rusya Federasyonu, en son teknoloji ile geliştirilen ve 400 kilometre menzile sahip 40N6E füzeleriyle donatılmış S-400 Hava Savunma Füze Sistemini (HSFS), Arktika bölgesine konuşlandırdı. Konuyla ilgili olarak Rus Donanması tarafından yapılan açıklamada, S-400’lerin Rus kutup bölgesini korumak için “fiili bir füze karşıtı kubbe” oluşturacağını açıkladı.

Arktika (Arctic) Bölgesi

Kuzey Kutup Bölgesi Arktika, coğrafi özelliklerinin aksi bir şekilde her geçen gün ısınıyor. ABD, Rusya, Kanada, Finlandiya, Norveç, İsveç, Danimarka ve İzlanda’nın bulunduğu Arktika bölgesindeki silah yığınağı, her geçen gün artıyor. Rusya dışındaki bütün ülkelerin NATO üyesi olduğu bölgede 90 milyar varil petrol, 48 trilyon metreküp doğalgaz ve 44 milyar varil doğalgaz sıvı olduğu biliniyor.

Arktika bölgesinin, gelecekte siyasi/askeri bir enerji savaşına ev sahipliği yapacağı tahmin ediliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu