Rusya’dan Su-30SM teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu’na bağlı Birleşik Uçak Şirketi (UAC) tarafından Belarus Hava Kuvvetleri için üretilen ilk Su-30SM Çok Amaçlı Savaş Uçağı, teslim edildi.

Belarus Hava Kuvvetleri için 12 adet Su-30SM savaş uçağı üretilmesini kapsayan tedarik anlaşması, 2017 yılında Belarus Savunma Bakanlığı ile UAC’ye bağlı Irkut Havacılık Kurumu arasında imzalanmıştı. Sözleşme kapsamında 2 adet Su-30SM’yi içeren ilk teslimat, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi ve Belarus, ilk Su-30SM savaş uçaklarına kavuştu. Irkut Havacılık Kurumu, bu yıl içerisinde 2 adet savaş uçağını daha Belarus’a teslim edecek. Geriye kalan 8 Su-30SM ise 2020 yılı sonuna kadar Belarus Hava Kuvvetleri envanterine alınacak.

STM Banner

Su-30SM’lerin teslimatıyla ilgili olarak Belarus Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Uçak, silahlı kuvvetlerin savaş potansiyelini önemli ölçüde artıracak ve birlikler ile tesisleri hava saldırılarına karşı koruma, hava sahasında devriye gerçekleştirme ile hava/yer hedeflerini tespit ve imha etme misyonlarını gerçekleştirme olanaklarını artıracak” ifadelerine yer verildi.

Su-30SM, iki adet AL-31FP turbofan motorla donatılan ve vektör kontrolü özelliği bulunan bir savaş uçağıdır. Savaşçının 1.500 km operasyon menzili ve yakıt ikmali olmadan 3,5 saatlik uçuş süresi bulunmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu