Rusya’nın tek uçak gemisi 2023’e kadar hizmet dışı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu’nun tek uçak gemisi olan Admiral Kuznetsov, onarım ve modernizasyon faaliyetleri sebebiyle 2023 yılına kadar hizmet dışı kalacak.

Modernizasyon faaliyetleri için Rusya’nın Murmansk şehrinde bulunan Admiral Kuznetsov uçak gemisinin motor dairesinde, Aralık 2019’da bir yangın meydana gelmişti. Gemideki yangın, ertesi gün sabaha karşı söndürülmüş ve güvenlik kurallarının ihlal edilmesi sebebiyle çıkan yangında bir kişi ölürken, yaklaşık 20 kişi de yaralanmıştı.

STM Banner

Rusya Federasyonu’na ait Birleşik Gemi İnşa Şirketi (USC) Başkanı Alexei Rakhmanov tarafından yapılan açıklamada ise Admiral Kuznetsov Uçak Gemisi’nde meydana gelen hasarın bilançosunun, 300 milyon rubleyi (4.7 milyon dolar) aşacağı bilgisine yer verilmişti.

Son olarak edinilen bilgiye göre Admiral Kuznetsov Uçak Gemisi, onarım ve modernizasyon faaliyetleri kapsamında Eylül 2020 yılına kadar hizmet dışı kalacak. Gemi, deniz testlerinin ardından en erken 2023 yılı içerisinde tekrar hizmete alınacak. Bu süre içerisinde Rus Donanması, Akdeniz için yüksek öneme haiz uçak gemilerinden mahrum kalacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu