S-400 Triumf’a yeni müşteri

Roketsan-ATMACA-Banner

Sırbistan, Rusya Federasyonu’na ait Almaz-Antey firması tarafından tasarlanan S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemini tedarik etmeyi planlıyor.

Rusya Federasyonu Hava-Uzay Komutanlığı’na ait S-400 Triumf (NATO: “SA-21 Growler) ve Pantsir S-1 (NATO: “SA-22 Greyhound”) Hava Savunma Füze Sistemi Bölümü/Bataryaları, Ekim ayında gerçekleştirilen Rus-Sırp Hava Savunma Tatbikatı olan “Slav Kalkanı-2019” kapsamında, ilk defa yabancı devlet topraklarında bir tatbikatta yer alacakları Sırbistan’a nakledilmişti. Tatbikat esnasında S-400’ün yeteneklerinden son derece etkilenen Sırp yetkilileri, uzun vadeli bir kredi ile S-400 Hava Savunma Füze Sistemi tedarik etmeyi planlıyor.

STM Banner

Rusya Federasyonu tarafından öncelikli olarak hava soluyan hedeflere karşı geliştirilen S-400 Triumf (NATO: “SA-21 Growler) Hava Savunma Füze Sistemi, ilk olarak 2007 yılında hizmete alınmıştı. Aradan geçen zaman diliminde Çin, Türkiye ve Hindistan tarafından tedarik edilen S-400’ün, halihazırda Çin ve Türkiye’ye teslimatları devam ediyor. Hindistan’a teslimatlarının 2020 yılı sonunda başlaması beklenen sistem, 400 kilometre menzile kadar angajman yapabiliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu