S-400, yüksek hızlı füzelere karşı test edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığına bağlı hava savunma birlikleri, Rusya’nın Volga bölgesinde S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi ile birtakım test faaliyetleri gerçekleştirdiler. Testlere, 500’den fazla Rus askeri personeli ve teknik ekibi katıldı.

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre testler esnasında S-400 bataryaları, VHF bandında çalışan Nebo-U mobil AESA radar sistemi ile yaklaşık 350 kilometreden tespit ettiği 1000m/s hızla yol alan seyir füzelerini, başarıyla imha etti. Atışlı testlerde, 30’dan fazla füze sistemi imha edildi.

STM Banner

İmha edilen füzelerin 1000m/s hızla yol aldığı göz önüne alındığında, söz konusu füzelerin Kh-31P Orta Menzilli Anti-Radyasyon Füzesi olduğunu tahmin etmekteyiz. Öncelikli olarak hava savunma bataryalarında yer alan radar sistemlerini imha etmek üzere geliştirilen Kh-31P, rocket-booster ile güçlendirilmiş bir scramjet motora sahiptir. Çeşitli hava araçlarından atılabilen füze; azami 110 kilometre menzile, 1000m/s azami hıza ve pasif radar güdüm sistemine sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu