S-400’de milli yazılım kullanılacak

Roketsan-ATMACA-Banner

SETA Vakfı tarafından düzenlenen “ABD-Türkiye Savunma ve Stratejik Ortaklık” konulu panele katılan Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami TÜFEKÇİ, Türkiye’nin S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi Programı ve ABD’nin bu programdan kaynaklanan çekinceleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

celal sami tüfekçi ile ilgili görsel sonucu

STM Banner

ABD’nin ana kaygılarından olan F-35 savaş uçaklarına ait yazılımsal bilgilerinin S-400 hava savunma sistemi tarafından ele geçirileceği iddiasına da değinen Tüfekçi, İsrail ve ABD’ye ait F-35’lerin Rus radarlarının aktif olduğu Suriye üzerinde rahatlıkla uçmasına dikkati çeken Tüfekçi, “Teknik açıdan her şey mümkün olabilir ama Türkiye bu sistemleri kendi yazılımını yükleyerek, dost-düşman tanıma programlarını (IFF) bu sistemlere entegre ederek kullanacaktır. ABD ile de dost bir ülkeyiz. Elde edeceğimiz bilginin başka yere gitmesi mümkün değil. Böyle bir şeye müsade etmeyiz zaten.” İfadelerinde bulundu.

Editör: Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan 2.5 milyar dolarlık anlaşma kapsamında, Türkiye’ye S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sisteminin teslimatı 2019 Kasım ayına kadar tamamlanacak. S-400 Sistemi, azami 600km tespit ve azami 400km imha menzillerine sahip. İlerleyen dönemde, projede teknoloji transferi gerçekleşmesi de söz konusu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Rusya nın milyar dolarlara sattığı füzenin yazılımını en önemli kısmını bize verecekleri pek mantıklı gelmiyor bana

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu