S-400’ün kurulum çalışmaları devam ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, katıldığı bir televizyon programında, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz ay Ankara’daki Mürted Hava Meydan Komutanlığı’nda gerçekleştirilen S-400 Hava Savunma Füze Sistemi testlerine değinen DEMİR, “Biraz abartıldı o haber maalesef. Malum, sistemin (S-400) kurulum işlemleri devam ediyor. Kurulum işlemlerinde belirli aşamalar var, bunun bir adımıydı. Biraz ölçeğin dışında abartılmış bir haber oldu maalesef. Çok farklı elektronik ve mekanik işlemler devam ediyor bu kurulum aşamasında. Kurulum aşamasının, bir adımıydı. Bu tür kurulum işlemleri devam edecek, malum Nisan’a kadar bir süre var önümüzde bu çalışmaların devam edeceği. Burada bir paniğe gerek yok.” ifadelerine yer verdi.

STM Banner

Ankara-S-400-testi

Ankara’da S-400 testi

Türkiye tarafından Rusya Federasyonu’ndan tedarik edilen S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi’nin test faaliyetleri, 25 Kasım 2019 tarihinde Ankara’da başladı.

Ankara Valiliği tarafından geçtiğimiz ay yapılan açıklamada, “Savunma Sanayi Başkanlığı koordinesinde yürütülen bazı projeler kapsamında 25 Kasım 2019 Pazartesi ve 26 Kasım 2019 Salı günü Ankara semalarında, Valiliğimizin bilgisi dâhilinde Hava Kuvvetlerimize ait F-16 uçakları ve diğer hava araçları tarafından alçak ve yüksek irtifada test uçuşları yapılacaktır. Herhangi bir tedirginliğe yol açmaması bakımından kamuoyunun bilgisine sunulur” ifadelerine yer verilmişti.

Test faaliyetlerinin, Türkiye tarafından Rusya Federasyonu’ndan tedarik edilen S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemiyle ilgili olduğu anlaşıldı. Türkiye’ye teslim edilen ilk S-400 filosu (2 batarya), Ankara / Mürted Hava Meydan Komutanlığı’nda bulunan 1’inci S-400 Filo Komutanlığı (ZAFER Filo) emrine alınmıştı. Bu kapsamda ZAFER Filo envanterinde bulunan S-400 Sistemine ait radar birimleri ile Ankara semalarındaki Türk F-16 savaş uçakları, gün boyunca test faaliyetleri icra ettiler. Söz konusu radarların “91N6E Big Bird” isimli S-400 Arama Radarı ile “96L6E Cheese Board” isimli S-400 Erken Uyarı Radarı olduğu biliniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu