S-500 hava savunma sistemi seri üretime geçiyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen S-500 Prometey Hava Savunma Füze Sisteminin, 2020 yılından itibaren seri üretime geçeceği açıklandı.

Rus devlet savunma sanayii firması Rostec’in CEO’su Sergei Chemezov tarafından yapılan açıklamada, “S-500 uzun menzilli hava savunma füze sisteminin, bir yıl sonra seri üretime geçeceğine inanıyorum. Sistemi beş yıl boyunca ihraç etmeyeceğiz çünkü her şeyden önce ordumuz için tedarik etmemiz gerekiyor” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Rusya Federasyonu tarafından halihazırda kullanımda olan S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sisteminin yerini alması için geliştirilen S-500 Prometey, en az 25 yıl boyunca ülkenin hava savunma ihtiyacını gidermek için kullanılacak. Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri; 2020 yılının ikinci yarısından itibaren seri üretime geçmesi planlanan S-500 Prometey Hava Savunma Füze Sisteminin idamesi için, 2017 yılından beri Tver şehrinde yer alan Hava Savunma Akademisinde personel yetiştiriyor. S-500’ün, 600 kilometre azami menzile ve 40 kilometre azami irtifaya kadar balistik füzeler ile hava soluyan hedeflere karşı angajman yapabileceği tahmin edilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu