SAAB Hafif Torpido ilk kez ateşlendi

Roketsan-ATMACA-Banner

SAAB firması tarafından geliştirilen Hafif Torpido (Lightweight Torpedo), atışlı testler kapsamında ilk kez bir suüstü ve sualtı platformundan ateşlendi.

İsveç merkezli SAAB firması, İsveç Savunma Malzemesi İdaresi (FMV) ve İsveç Silah Kuvvetleri ile bir korvet ile denizaltı platformundan SAAB Hafif Torpido (SLWT)’nun ilk atışlı testlerini gerçekleştirdi. Şubat ve Mart 2020’de Baltık Denizi’nin doğu kısmında bulunan Karlskrona şehri yakınlarında yapılan atışlı testler, Gotland sınıfı bir denizaltı ile Visby sınıfı bir korvetten icra edildi. Atışlı testlerin amacı, torpidoların gemilerden güvenli bir şekilde fırlatılabileceğini doğrulamaktı; bu, gemilerdeki entegrasyonun yanı sıra SLWT’nin arayıcı başlığının doğrulanmasını da içeriyordu.

STM Banner

Torpidonun gelişimi, 2016 yılında İsveç Savunma Malzemesi İdaresi’nin bir talimatıyla başladı ve İsveç’in denizaltı ve korvet filosu tarafından kullanılacak. Ayrıca Ocak 2018’de Finlandiya Donanması, Squadron 2000 Yarı Ömür Modernizasyonu Programının bir parçası olarak SLWT için bir sipariş verdi.

SAAB SLWT

SAAB’a göre SLWT, Baltık Denizi gibi zorlu sualtı koşullarına uyarlanırken, aynı zamanda daha derin denizlerdeki operasyonlar için tasarlandığı için benzersizdir. Son teknoloji tasarımıyla, hedefi takip etmek için hem ateşle ve unut hem de tel güdümlü operasyon sunan tamamen dijital bir hedef arama sistemi içerir. Yüzey gemileri, helikopterler, sabit kanatlı uçaklar ve denizaltılar dahil olmak üzere birçok platformdan ateşlenebilen esnek bir sistemdir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu