SAHA İSTANBUL, Avrupa’nın En Büyük Sanayi Kümelenmesi Oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi, 2022 yılının ilk yarısını Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi olarak  kapatıyor. Yerli Savunma sanayinin yükselişi, SAHA İstanbul’un, Avrupa’nın zirvesine oturmasıyla uluslararası alanda tescillendi.

25 -28 Ekim 2022 tarihleri arasında düzenlenecek SAHA EXPO Fuarı, SAHA Akademi bünyesinde üçüncü dönemine başlayan ve sektörü yönetim, markalaşma, dünya markası olma yolunda büyüme sürecine hazırlayan SAHA MBA eğitimi, Sektörde yeni projelerini hayata geçirmek isteyen girişimci firmalara destek veren SAHA Girişim ve 816 üyesiyle sektörün yükselişine katkıda bulunmak amacıyla bir çok projeyi hayata geçiren SAHA İstanbul, Türk Savunma sanayisinin yükselişine destek oluyor. 2015 yılında kurulan SAHA İstanbul, 7 yıl içinde 35 kat büyüdü ve Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi konumuna yükselerek büyümeye devam ediyor.

STM Banner

Bünyesinde Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri sanayinde yer alan 816 Firma ve 22 Üniversitenin yer aldığı SAHA İstanbul Sanayi kümelenmesi, Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi olmaya hazırlanıyor. SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi ; “Avrupa Kümeler Birliği’nde Airbus’tan sonra ikinci büyük kümeydik, bu ay Yönetim Kurulumuzda kabul edilen firmalarımızla birlikte SAHA İstanbul  Kümemiz, Airbus’ın Toulouse’daki “AerospaceValley”in de üzerinde bir büyüklüğe ulaştı. Şu anda Avrupanın en büyük kümelenmesi olduk. Yerli Savunma sanayi, uluslararası alanda hızla yükseliyor ve SAHA İstanbul olarak bu gelişime büyük katkıda bulunuyoruz. SAHA İstanbul’un, Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi oluşu, Türkiye’yi Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri alanında daha güçlü bir konuma getirecek.”

SAHA-EXPO-1

Türkiye için Savunma, Havacılık ve Uzay alanında dünya rekabetinde yer almanın çok önemli bir konuma geldiğini anlatan İlhami Keleş; “ Dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak için firmaların yeteneklerini birleştirerek; yeni yetenekler, konsorsiyumlar ve benzeri yapılarla bu sinerjiyi oluşturuyoruz. Rusya-Ukrayna savaşı, ülkelerin öz güçlerinin ve öz savunma yeteneklerinin her şeyin önünde olduğunu gösterdi” şeklinde konuştu.

“ARTIK YÜKSEK TEKNOLOJİ YETMİYOR”

Türkiye için Savunma sanayisinin bulunduğumuz coğrafi koşullar değerlendirildiğinde bir varlık yokluk meselesi olduğunu belirten SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, “ Yerli Savunma sanayimiz, Suriye’de, Irak’ta Libya’da, Doğu Akdeniz’de, Karabağ’da, Ukrayna’da kullanılarak, üzerine makaleler yazılan, dünyanın takip ettiği sistemler şu anda. İnsansız Hava Araçlarımızın başarısı tartışılmaz ama SAHA  İstanbul olarak destek verdiğimiz tüm üyelerimiz, dünya standartlarında başarılı projelere imza atıyorlar. Mühimmat teknolojileri, Elektronik harp, Yazılım Teknolojileri ve benzeri endüstriyel yeteneklerin kara araçlarına yansıması, deniz platformları gibi alanlarda da Türkiye Savunma sanayi çok hızlı gelişiyor ve çok önemli projeler geliştiriyor” dedi.

2. Savunma Sanayi Buluşmaları, Savunma Sanayi Buluşmaları

SAHA İstanbul’un, Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi olmasının, Türkiye için konjonktürel rüzgarı arkasına alacak çok önemli bir gelişme olduğunun altını çizen İlhami Keleş, “ 25-28 Ekim tarihlerinde yapacağımız SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri Fuarı’nda sivil firmaların yeteneklerinin dünya vitrinine çıktığını göreceğiz. Hem dünyanın en önemli Savunma sanayi temsilcileri hem de Türkiye’nin başarılı firmaları SAHA Expo’da buluşacak. Türkiye’nin Avrupa başta olmak üzere dünyada kaydettiği başarılı yükselişi SAHA Expo’da çok önemli etkinliklerle buluşturacağız” şeklinde konuştu.

SAHA İSTANBUL, 10 FARKLI BAŞLIKTA TEKNİK KOMİTE İLE KOORDİNELİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYOR

SAHA İstanbul’un sektöre katkı sağlayan önemli yapılanmaları hakkında da bilgi veren İlhami Keleş; “Savunma sanayii, havacılık ve uzay sektörlerinin ihtiyaç duyduğu alanlarda projeler geliştirmek, yerlileştirme çalışmalarına katkı vermek ve sektörün gelişimi için görüş oluşturmak amaçlarıyla 10 farklı başlıkta Teknik komite çalışmaları yürütüyoruz. Bu teknik komiteler diğer kamu kurum ve kuruluşları, Ar-Ge merkezileri ve üniversitelerimiz ile koordineli olarak birer proje mutfağı gibi çalışıyor. Bu komiteler;

  • Malzeme ve Malzeme Şekillendirme Teknik Komitesi
  • Makine ve Diğer İmalat Ekipmanları Teknik Komitesi
  • Elektrik Elektronik Teknik Komitesi
  • Test ve Sertifikasyon Teknik Komitesi
  • Yazılım Otomasyon ve Dijital Dönüşüm Teknik Komitesi
  • MİHENK Milli Havacılık Endüstrisi Komitesi
  • Alt Sistemler Teknik Komitesine ilave olarak duyulan ihtiyaç üzerine yakın zamanda aşağıdaki komiteler teşkil edilmiştir:
  • Lojistik ve Tedarik Zinciri Teknik Komitesi
  • Uzay Teknik Komitesi
  • Eğitim Teknik Komitesi

SAHA EXPO, SAHA EXPO 2020, SAHA EXPO Fuarı, Saha İstanbul

Teknik Komite çalışmaları kapsamında Milli ERP sistemi geliştirilmesi, 5 Eksen CNC Tezgah Üretimi (MİLTEKSAN), hava vasıtaları için kabin içi iklimlendirme sistemi geliştirilmesi (TASECS), nadir toprak elementleri, mıknatıs üretimi, teknik tekstil, PCB kart üretimi, yurtdışı ortak servis merkezleri kurulması, lojistik ve tedarik zinciri yönetiminde firmaların dijital dönüşümünün sağlanması, yapay zeka uygulamaları, otonom sualtı aracı geliştirilmesi gibi çok farklı konularda projeler hayata geçirilmiş veya geliştirilmeye devam edilmektedir” şeklinde konuştu.

ÖNERİLEN İÇERİK: SSB AKUSTİK TEKNOLOJİLERİ YOL HARİTASINI OLUŞTURUYOR


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu