Filipin Hava Kuvvetleri Yeni Savaş Uçağını Seçiyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Filipin Hava Kuvvetleri, yeni savaş uçağını seçiyor. Kuvvet, Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon ve Saab JAS-39 Gripen savaş uçakları arasında seçim yapacak.

Son yıllarda Türkiye’den T129 ATAK Taarruz Helikopteri, Güney Kore’den Açık Deniz Karakol Gemisi ve Endonezya’dan Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) gibi önemli askeri platformlar tedarik ederek envanterini genişleten Filipin Ordusu, şimdi de Hava Kuvvetleri’ni modernize etmek adına yeni savaş uçağı tedarik etmek istiyor.

STM Banner

Filipinler,  Çok Rollü Savaş Uçağı (MRF) Programı kapsamında yeni bir savaş uçağı tedarik etmeyi planlıyor. Filipinler Silahlı Kuvvetleri Modernizasyon Programı Horizon Two’nun bir parçası olan MRF kapsamında Filipin Hava Kuvvetleri, F-16 Fighting Falcon ile JAS-39 Gripen uçaklarının tedariki üzerinde duruyor.

Konu hakkında konuşan Filipinler Hava Kuvvetleri Sözcüsü Albay Maynard Mariano, MRF Programı için ABD yapımı Lockheed Martin F-16’larının en son modeli ile İsveç yapımı Saab JAS-39 Gripen arasında seçim yapma sürecinde olunduğunu söyledi. Ayrıca Albay Maynard Mariano, seçim yapılacak uçak konfigürasyonlarının ise F-16 Blok 50/52 ve JAS-39 Gripen C/D+ varyantları olduğunu söyledi. Albay Mariano’nun, F-16 Blok 50/52 açıklamasını sehven yaptığı ve aslında F-16 Blok 70/72 demek istediği üzerinde duruluyor.

STEADFAST DEFENDER 2021 F-16
F-16 Blok 50+

Mariano, hükümetin henüz MRF için fon ayırmadığını ancak projenin satın alma muhtırası kararıyla onaylandığını ve hükümetin söz konusu projeyi finanse etmenin bir yolunu yine de bulacağını da sözlerine ekledi.

Satın alınacak yeni savaş uçaklarının halihazırda Filipin Hava Kuvvetleri envanterinde 2015 yılından beri aktif görev yapan Güney Koreli KAI üretimi FA-50PH Hafif Taarruz Uçakları ile birlikte görev yapması ve ülke hava savunmasına katkı sunması bekleniyor.

Çok Rollü Savaş Uçağı (MRF) Proje İsterleri

  • Tedarik edilecek uçağın dördüncü nesil veya üstü olması
  • En az 12 savaş uçağı tedarik edilmesi
  • Yaklaşık 250 deniz mili menzilli bir radara sahip olması

 F-16 Fighting Falcon

F-16, 1970’li yılların başında General Dynamics mühendisleri tarafından tasarlanmış tek motorlu, yüksek manevra kabiliyetine sahip, düşük üretim ve işletme maliyetli çok rollü 4. nesil bir av-bombardıman savaş uçağıdır. İlk üretildiği günden bu yana 4600+ adet üretilmiş olan uçak, tam 26 ülkenin hava kuvvetlerinde görev yapmaktadır ve hala günümüzde birçok ülkenin ilgisini çekmektedir.

F-16 Blok 50+
F-16 Blok 50+

F-16, bugüne kadar birçok askeri operasyonda kendini kanıtlamış en önde gelen dördüncü nesil savaş uçaklarından birisi olarak kabul edilir. Gelişmiş havadan havaya ve havadan karaya mühimmatlarının yanı sıra daha fazla tespit ve takip kabiliyeti sağlayan gelişmiş radar ve aviyonik sistemleriyle donatılmıştır.

Saab JAS-39 Gripen

Gripen, Saab şirketi tarafından 80’li yılların sonunda tasarlanan tek motorlu, delta kanatlı, yüksek performanslı, çok rollü 4. nesil bir savaş uçağıdır. Şimdiye kadar 235 adet üretilen uçak 5 ülkenin hava kuvvetlerinde görev yapmaktadır ve savaş uçağı tedarik etmek isteyen birçok ülkenin de ilgisini çekmektedir.

Gripen, dağınık operasyonlar için minimum personel ve yer destek ekipmanı gerektirir ve birçok modern uçağın aksine hazırlıksız sivil yollarda bile iniş-kalkış gerçekleştirebilir. Ayrıca gelişmiş radar, sensörler ve aviyonik sistemleriyle yüksek durumsal farkındalığa sahiptir. Çeşitli tiplerde havadan karaya ve havadan havaya mühimmatlarıyla donatılmıştır.

ÖNERİLEN İÇERİK: Biden: “Döner dönmez F-16 konusunu çözmek için çalışacağım”


Kaynak: İbrahim Doğruer / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu