Sahil Güvenlik MALE İHA alımı yapacak

Roketsan-ATMACA-Banner

İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı, yerli imkanlarla üretilen insansız hava araçlarını (İHA) envantere katmaya hazırlanıyor. Komutanlık, 6 adet İHA tedarik edecek.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın insansız hava aracı alımıyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından yapılan açıklamada, “Önümüzdeki yıl için 6 adet yerli malı insansız hava aracı alımı planlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından tedarik edilecek İHA’ların Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı olacağı bilinirken, ANKA mı yoksa Bayraktar TB2 mi olacağı ise henüz belirsizliğini koruyor. Ancak daha önce, Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından 1 sistem (6 adet) Baykar Savunma üretimi Bayraktar TB2 İHA alımı yapılacağı yönünde haberler çıkmıştı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı, halihazırda Türkiye’de envanterinde MALE Sınıfı İHA bulunmayan tek silahlı kuvvet konumunda bulunuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT envanterinde, halihazırda ANKA ve Bayraktar TB2 tipi İHA’lar aktif olarak kullanılıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: ANKA SİHA’nın faydalı yük kapasitesine güncelleme


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu