ŞAHİN 40mm Fiziksel İmha Sistemi Envantere Girdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli imkanlarla geliştirilen ŞAHİN 40mm Fiziksel İmha Sistemi, envantere girdi. ŞAHİN Sistemi, kritik tesislerin güvenliğinde kullanılacak.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ASELSAN tarafından geliştirilen ve kritik tesislerin güvenliğinde kullanılacak olan ŞAHİN 40mm Fiziksel İmha Sistemi’nin envantere girdiğini duyurdu.

STM Banner

Başkan Demir tarafından yapılan açıklamada, Mini/Mikro İHA’ların imhası için geliştirilen ŞAHİN 40 mm Fiziksel İmha Sistemi ilk kez envantere girdi. ŞAHİN, kritik tesislerin korunması, sınır güvenliği, hava savunma gibi alanlarda kullanılabilecek. Hayırlı olsun.” ifadelerine yer verildi.

ŞAHİN 40mm Fiziksel İmha Sistemi

Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri için geliştirilen ŞAHİN Sisteminin Kabul faaliyetleri, başarıyla tamamlandı ve envantere kazandırıldı

ASELSAN tarafından geliştirilen ŞAHİN 40mm Fiziksel İmha Sistemi, döner ve sabit kanatlı Mini/Mikro İHA’lara karşı kritik tesislerin savunması ve sınır güvenliğinin sağlanması maksadıyla TSK için geliştirildi. Milli imkanlarla geliştirilen 40mm ATOM Yüksek Hızlı Akıllı Bombaatar Mühimmat’ını kullanan Şahin, Mini/Mikro İHA’ların fiziksel imhasını sağlıyor. Sistem, 40mm ATOM Yüksek Hızlı Akıllı Bombaatar Mühimmatı ile birlikte 700 metre etkili menzilde angajman gerçekleştirebiliyor.

Bağımsız eksenli elektro-optik sistemiyle otomatik hedef takibi kabiliyetine sahip olan sistem, radardan bildirilen konuma yönelerek hedef takibi ve hedefe yönelik balistik hesaplama yapabiliyor. ŞAHİN, namlu ağzında bulundurduğu programlama ünitesi sayesinde 40mm ATOM mühimmatını hedefin yakınına geldiğinde patlayacak şekilde programlayabiliyor. Bu şekilde airburst etkisi sağlanarak, mühimmatın hedef üzerindeki etkinliği arttırılıyor.

ASELSAN ŞAHİN

Sabit ve çekilebilir römork üzerinde mobil olarak kullanılabilen ŞAHİN Sistemi, kolay intikal ve kurulum özelliklerine sahip.

Atışa hazır 64 adet 40mm ATOM mühimmatı taşıyabilen sistem, kolaylıkla mühimmat yüklemesi yapılmasına imkan vermekte. ŞAHİN istenildiği taktirde farklı Anti-Dron sistemleriyle entegre olarak çalışabiliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesi F-16’dan Atıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu