SARB-83’ün testleri başarıyla tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen SARB-83 mühimmatının testleri, başarıyla tamamlandı.

Konuyla ilgili olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK tarafından yapılan açıklamada, “SARB-83, ilklere imza atarak testi geçti! Türkiye’de ilk kez ardışık delici teknolojisine sahip canlı mühimmat test edildi. HABRAS altyapısı sayesinde, gizli mühimmat projelerinin düşük maliyetlerle kısa sürede test edilebilmesi artık mümkün.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

SARB-83 Ardışık Delici Bomba

TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen SARB-83, yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı kullanılmak üzere tasarlanan, Ardışık Delicili Harp Başlığına sahip, beton delici bir mühimmattır. SARB-83’ün dış geometrisi, güdüm kiti arayüzleri, kütle, kütle merkezi ve eylemsizlik özellikleri MK-83 GMB ile benzerdir. Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmesi halinde F-4 ve F-16 savaş uçaklarının yanı sıra, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından yeni üretilen Orta İrtifa – Uzun Havada Kalış (MALE) sınıfında yer alan AKSUNGUR Silahlı İnsansız Hava Aracında da kullanılabilme potansiyeli bulunmaktadır. Bu sayede, Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan savaş jetlerinin görevleri, AKSUNGUR tarafından da icra edilebilecek ve savaş jetlerinin üzerinde biriken yük azaltılabilecektir.

Genel Özellikler
Düşük çarpma hızlarında ve açılarında dahi yüksek delme etkinliği
Ön Delici tasarımında kullanılan önceden şekillendirilmiş parçacıklar ile ikincil hedeflere karşı yüksek etkinlik
Farklı hedef tiplerine karşı kullanılabilme özelliği
MK-83 GMB ile uyumlu tüm güdüm kitleri ile kullanılabilme potansiyeli
MK-83 GMB taşıyabilen tüm uçaklardan atılabilme potansiyeli

 

SARB-83

Teknik Özellikler
Boy:1860 mm
En Büyük Çap:356 mm
Ağırlık:415 kg
Patlayıcı:Ön Delici: Plastik bağlı patlayıcıAna Delici: Alüminyum katkılı plastik bağlı patlayıcı
Tapa:ONUR-1 MOD4FMU-152 A/B, TST-101
Güdüm:MK-83 GMB ile uyumlu tüm güdüm kitleri
Platformlar:MK-83 GMB ile uyumlu tüm platformlar
Delme Etkinliği:1.8 m (35 Mpa güçlendirilmiş beton)

 

Hedefler
Gömülü Sert Hedefler: Mühimmat Depoları, Yer Altı Petrokimya Depoları, SığınaklarUçak Hangarları, Komuta Kontrol Merkezleri
Yer Üstü Hedefler: Uçak Pistleri, Barajlar, Köprüler, Kritik Binalar, Radar Antenleri, Sabit Hava Savunma Füze Bataryaları, Endüstriyel Tesisler, Park Halindeki Uçaklar

 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu