SARSILMAZ’dan ATAK Helikopterine Yerli Top

Roketsan-ATMACA-Banner

Dünya’nın önde gelen silah üreticisi şirketlerinden SARSILMAZ, T129 ATAK Helikopteri için milli imkanlarla 20mm’lik Otomatik Top geliştiriyor.

Türk kara havacılığının ana platformu haline gelen TUSAŞ T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri halihazırda; Türk Kara Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Filipin Hava Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılıyor. Öte yandan Nijerya’ya yönelik ATAK teslimatının da kısa süre içerisinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

STM Banner

ATAK helikopterinin ihracatı için kritik öneme sahip ambargoya tabi alt sistemler, Türk firmaları tarafından millileştiriliyor. Bu kapsamda SARSILMAZ, ATAK’ın en kritik sistemlerinden birisi olan 20mm’lik Otomatik Top’u yerli imkanlarla geliştirmek için kolları sıvamıştı. SavunmaSanayiST.com’a açıklamalarda bulunan SARSILMAZ Genel Müdür Yardımcısı Nuri KIZILTAN, “ATAK helikopterine ‘ATAK’ adını verdiren 20mm’lik burun topu, dakikada 750 atım yapabiliyor. Şu anda tasarımı tamamlandı ve prototipleri yapıldı ve testleri devam ediyor. 2023 yılında ATAK helikopterine takılacaklar.

TRMekatronik’in Düzce fabrikasında, tamamen yerli ve milli imkanlarla yapılıyor. Bu top, ATAK helikopterinin ihracatına da önemli fayda sağlayacak.” ifadelerine yer verildi.

HÜRKUŞ’a 12.7mm Silah Podu

Öte yandan SARSILMAZ, HÜRKUŞ uçağı için de 12.7mm’lik Silah Podu geliştirdi. Geliştirilen pod hakkında bilgi veren Nuri KIZILTAN, “Biz, 12.7mm uçaksavar üreten bir firmayız. Dakikada 950 atım yapabilen ve hafifletilen uçaksavara sahip bu pod, HÜRKUŞ’un kanat altlarına takılacak. Bu tür ürünler, ülkemizde tarafımızdan üretilmeye başlandı. Önümüzdeki yıl içerisinde tamamlanacak.” ifadelerine yer verildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ’ın HÜRJET ve MMU Projelerindeki Son Durum


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu