Savunma devi RENK’in CEO’sundan sitem dolu açıklama

Roketsan-ATMACA-Banner

Alman savunma devi RENK’in CEO’su Susanne Wiegand, Münih’te gazetecilere sitem dolu açıklamalarda bulundu. Wiegand, Berlin’i savunma sanayii için bir stratejiden yoksun olmakla suçladı.

Dünya’nın önde gelen tank şanzımanı üreticisi – ambargo öncesi ALTAY Tankı dahil – RENK, Alman ordusunu modernize etmek için kurulan 109 milyar dolarlık (100 milyar Avro) özel fonun yarısına kadarının ABD savunma şirketlerine gideceğini söyledi ve Berlin’i savunma sanayii için bir stratejiden yoksun olmakla suçladı.

STM Banner

Renk Group’un CEO’su Susanne Wiegand Münih’te gazetecilere yaptığı açıklamada, “Paranın büyük bir kısmının Alman sanayiine kalacağına inanmıyorum” dedi ve Berlin’deki hükümetin savunma sanayisinin stratejik öneminin farkında olmadığını sözlerine ekledi.

“Almanya’nın savunma sanayii için stratejik bir pusulası yok. Bu Fransızların çok daha iyi idare ettiği bir konu” diyen Wiegand, Pazartesi günü geç saatlerde Salı günü için ambargo konulan bir gazeteciler brifinginde konuştu. Wiegand, hükümeti 109 milyar dolarlık (100 milyar Euro) fonu sadece Alman ordusunun envanterindeki kısa vadeli açıkları kapatmak için değil, aynı zamanda geleceğin teknolojilerini geliştirmeye yardımcı olmak için kullanmaya çağırdı.

Leopard 2A6A3

Tank şanzımanında dünya lideri

Eskiden Volkswagen’in bir yan kuruluşu olan Renk, Leopard 2 de dahil olmak üzere tanklar için dişli kutusu üretiminde dünya lideri konumunda.

Bavyera’nın Augsburg kentinde bulunan şirket, satışlarının yaklaşık yüzde 70’ini tank ve donanma gemileri için dişli kutularından, geri kalanını ise kompresörler gibi sivil amaçlı dişli kutularından elde ediyor. VW’nin Renk’i finansal yatırımcı Triton’a 762 milyar $ (700 milyon €) karşılığında satmasından üç yıl sonra şirket borsaya açılmaya hazırlanıyor.

CEO’ya göre Renk, çerçeve sözleşmeler de dahil olmak üzere toplam 4,3 milyar $ (3,9 milyar €) tutarında sipariş aldı.

Bankacılar halka arz durumunda Renk’in değerinin yaklaşık 2.72 milyar dolar (2.5 milyar Euro) olacağını tahmin ediyor.


Kaynak: Al Arabiya, SavunmaSanayiST

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu