Savunma Sanayii Başkanlığı’nın 35. Kuruluş Yıldönümü Kutlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

1985 yılında 3238 sayılı Kanun ile kurulan T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nın, 35. Kuruluş Yıldönümü kutlandı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın 35. Kuruluş Yıldönümü sebebi ile Savunma Sanayii Başkanlığı’nda düzenlenen törene; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Savunma Sanayii Başkan Yardımcıları ve kurum personelleri katılım sağladı.

STM Banner

Tören kapsamında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından, kurumda 30 ve daha üstü çalışma süresine sahip personele hediye takdim edildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın Tarihçesi

1985 yılında 3238 sayılı Kanun ile savunma sanayinin geliştirilmesi ve TSK’nın modernizasyonu amacıyla Savunma Sanayii Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (SAGEB)  kurulmuş, Başkanlık 1989 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) olarak yeniden yapılandırılmıştır. Kanun ile ilke olarak TSK’nın ihtiyaç duyduğu her türlü silah, araç ve gerecin mümkün ve ekonomik olduğu ölçüde Türkiye’de üretilmesi benimsenmiştir. 3238 sayılı Kanun, tamamıyla yeni bir savunma sanayii anlayışının yanı sıra, son derece esnek ve hızlı işleyen bir sistem getirmiştir.

 • 3238 sayılı Kanun ile ortaya konulan temel politika;
 • Yerli sanayi altyapısından azami ölçüde yararlanmak,
 • İleri teknolojili yeni yatırımları yönlendirmek ve teşvik etmek,
 • Yabancı teknoloji ile işbirliği ve sermaye katkısını sağlamak,
 • Araştırma-geliştirme faaliyetlerini teşvik etmek, suretiyle gerekli her türlü silah, araç ve gerecin mümkün olduğunca Türkiye’de üretiminin sağlanması şeklindedir.

Milli bir savunma sanayii altyapısının tesisini öngören bu politika ile geçmiş uygulamalardan farklı olarak;

 • Özel sektöre açık,
 • Dinamik bir yapıya kavuşmuş,
 • İhracat potansiyeline sahip,
 • Yeni teknolojilere adapte olmakta güçlük çekmeyen,
 • Teknolojik gelişmeler doğrultusunda kendini yenileme kabiliyeti bulunan,
 • Türkiye’yi başta NATO ülkeleri olmak üzere, diğer pek çok ülke karşısında sürekli alıcı konumundan çıkaran ve dengeli işbirliğini mümkün kılan, bir savunma sanayii kurulması öngörülmüştür.

1998 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Türk Savunma Sanayii Politikası ve Stratejisi Esasları ile ise Türkiye’nin savunma sanayi politikası ile;

 • Yerli sektör yanında yabancı sektöre de açık,
 • Dinamik bir yapıya kavuşmuş,
 • İhracat potansiyeline ve uluslarararsı rekabet imkânına sahip,
 • Yeni teknolojilere adapte olmakta güçlük çekmeyen ve teknoloji üretebilen,
 • Teknolojik gelişmeler karşısında kendini yenileme kabiliyeti bulunan,
 • Türkiye ile dost veya müttefik ülkeler arasında dengeli bir savunma sanayii işbirliğini mümkün kılan ve değişen politik durumlardan asgari düzeyde etkilenen,
 • Mevcut imkanları azami ölüde kullanan, entegre olmuş ve tekrar yatırımlarından arınmış,
 • Sivil amaçlarda üretim yapabilen, alternatif uğraş alanlarına sahip,
 • Türkiye’nin güvenlik politikaları meyanında taraf olduğu ihracat denetimlerine ilişkin çok taraflı rejimlerle ilgili vecibe ve önceliklerini destekleyen, bir savunma sanayi altyapısının oluşturulması amaçlanmıştır.

ZMA-15-3

3238 sayılı Kanun ile ortaya konan amaç, üstlenilen görevler ve belirlenen politika doğrultusunda 1990-2000 yılları arasında tedarik yaklaşımı da hazır alımdan ortak üretime doğru değişiklik göstermiş, bu süreçte Zırhlı Muharebe Aracı, Hafif Nakliye Uçağı, Başlangıç Eğitim Uçağı, Cougar Helikopteri gibi projeler öne çıkmıştır. 2000 sonrasında ise ana platformlarda kısmi tasarım yaklaşımına yöneliş gerçekleşmiştir.

1985-2006 arası dönemde savunma sanayi alanında belirlenen politika doğrultusunda  TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI), MAN Kamyon ve Otobüs Sanayii A.Ş., STFA Savronik Elektronik Sanayii ve Ticaret A.Ş. , Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV), MİKES – Mikrodalga Elektronik Sistemler Sanayii ve Ticaret A.Ş. ,FMC-NUROL Savunma Sanayii A.Ş. (FNSS), ROKETSAN, TRANSVARO Elektron Aletleri Sanayii ve Ticaret A.Ş., MARCONİ Komünikasyon A.Ş. (SELEX), GATE Elektronik, Aydın Yazılım ve Elektronik Sanayii ve Ticaret A.Ş. (AYESAŞ) HAVELSAN Teknoloji Radar, MTU Motor Türbin Sanayi ve Ticaret A.Ş., ESDAŞ Elektronik Sistemler Destek Sanayii ve Ticaret A.Ş., Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM), NUROL Makine Sanayii A.Ş., TİSAŞ Trabzon Silah Sanayi AŞ , Girsan Silah Sanayii, İNFOTRON Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Üretim ve Tic. A.Ş., RMK Marine Gemi Yapım Sanayi, Alp Havacılık, Milsoft Yazılım Teknolojileri A.Ş.,Yonca-Onuk Adi Ortaklığı, HAVELSAN EHSİM, Inta SpaceTurk, YALTES Elektronik ve Bilgi Sistemleri Üretim ve Ticaret A.Ş., Vestel Savunma Global Teknik A.Ş., KALETRON Yazılım Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş., SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri ve Meteksan Savunma başta olmak üzere çok sayıda kuruluş faaliyet göstermeye başlamıştır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu