Savunma Sanayii İhracatı: Temmuz 2023

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma ve havacılık sanayii sektörünün Temmuz 2023 ihracatı, 657.5 milyon dolar olarak açıklandı. 2023 yılının ilk 7 ayındaki sektör ihracatı, 3 milyar dolar oldu.

2023 yılı için 6 milyar dolar ihracat hedefi bulunan Türk savunma ve havacılık sanayii sektörü, 7’nci ayda 3 milyar dolar ihracat düzeyine ulaştı. Temmuz 2023’te 657.5 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştiren sektör, tüm zamanlar için kendi aylık ihracat rekorunu da kırmış oldu.

STM Banner

Haziran ayı ihracat rakamlarını ele aldığımız “Savunma Sanayii İhracatı: Haziran 2023” içeriğimizde, “2023 yılının Mart ve Mayıs aylarında 500 milyon dolar aylık ihracat bandını geçen Türk savunma ve havacılık sanayii sektörünün, yılın ikinci yarısında yeni bir aylık ihracat rekoruna imza atabileceği değerlendiriliyor.” ifadelerini kullanmıştık.

Sektörün 6 milyar dolarlık yıl sonu hedefine ulaşabilmesi için gelecek 5 ay boyunca, aylık ortalama 600 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirmesi gerekiyor. Ancak sektörün, özellikle Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında, yeni ‘aylık ihracat rekorlarına’ imza atabileceği değerlendiriliyor.

AKINCI

Suudi Arabistan’a rekor AKINCI ihracatı

Öte yandan Temmuz 2023’te Türk savunma ve havacılık sanayiinde, önemli bir gelişme yaşandı. BAYKAR, Suudi Arabistan’a AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı ihracatıyla ilgili olarak bir sözleşme imzaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Körfez ziyareti sırasında imzalanan anlaşma, 3.1 milyar dolara değerinde. BAYKAR’ın Suudi Arabistan’a yönelik AKINCI ihracatı, Türk savunma sanayiinin tek kalemde yaptığı en büyük ihracat olarak kayıtlara geçti.

Pakistan’a MİLGEM ihracatı

AKINCI ihracatından önceki rekor ise 1.5 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen, ASFAT’ın Pakistan’a 4 adet MİLGEM Savaş Gemisi ihracatıydı. Orada da 4’üncü ve son gemi, geçtiğimiz gün denize indirildi. İlk geminin ise bu yıl içerisinde Pakistan’a teslim edilmesi planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu