Savunma Sanayii İhracatı: Haziran 2023

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma ve havacılık sanayii sektörünün Haziran 2023 ihracatı, 334.3 milyon dolar olarak açıklandı. 2023 yılının ilk 6 ayındaki sektör ihracatı, 2.3 milyar dolar oldu.

2023 yılı için 6 milyar dolar ihracat hedefi bulunan Türk savunma ve havacılık sanayii sektörünün yarıyıl karnesi belli oldu. Sektörün 2023 yılının ilk 6 ayında gerçekleştirdiği ihracat, 2.3 milyar dolar oldu. Sektörün Haziran 2023 ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına göre %16.5 artış kaydetti.

STM Banner

2023 yılının Mart ve Mayıs aylarında 500 milyon dolar aylık ihracat bandını geçen Türk savunma ve havacılık sanayii sektörünün, yılın ikinci yarısında yeni bir aylık ihracat rekoruna imza atabileceği değerlendiriliyor. Öte yandan sektörün 6 milyar dolarlık yıl sonu ihracatı hedefine ulaşabilmesi için 6 ay boyunca aylık ortalama 616 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmesi gerekiyor.

Şu anki tablo, sektörün yıl sonu ihracatının 5 milyar dolar bandında olacağı yönünde.

2022 yılı ihracatında öne çıkan kalemler

Bayraktar-TB2-SİHA

Türk savunma ve havacılık sanayii sektörünün aylık bazda rekoru, son olarak 2022 yılının Aralık ayında gerçekleştirilen 647.4 milyon dolarlık ihracat ile kırılmıştı. Sektör, bu yıl aylık ihracat rekorunu tazeleyebilir.

Sektörün 2022 yılı ihracatında; İnsansız Hava Taşıtları, Mühimmatlar ve Füze Sistemleri, Kara Araçları, Turbojet/Turbopropeller, Hava Taşıtlarının Aksamları, Av Tüfekleri, Namlulu Silahlar ve Silah Kuleleri ve Askeri Helikopterler öne çıktı. Bu yıl da benzer bir tablo bekleniyor.

Sektörün savunma sanayii ihracatındaki stratejik hedefi ise 10 milyar dolar düzeyine en kısa süre içerisinde çıkabilmek.

ÖNERİLEN İÇERİK: İhracatta başı çeken 14 Türk savunma sanayii şirketi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu