Savunma sanayiindeki başarılar sağlığa umut olacak

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Türk savunma sanayii sektörü tarafından sağlık alanına verilebilecek desteklerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan paylaşıma göre Başkan DEMİR şu açıklamalarda bulundu:

STM Banner

“Savunma bütüncül bir kavram. Çünkü bir ülkenin savunması, sadece askeri ve silahlı unsurlarla sağlanamaz. Silahlı kuvvetlerin yanında; istihbarat, ulaşım, sağlık, iletişim, bilişim, siber güvenlik, enerji ve tarım gibi alanlar da savunma vizyonunda son derece kritik. Bir ülkenin ve toplumun güvenliği açısından savunmanın bütüncül bir perspektifle ele alınması gerekir.

Bir bütün olarak savunma sanayimiz, bu alandaki birikim ve başarılarını sağlık alanına da yansıtmak için her türlü desteği vermeye hazırdır. Bu anlamda savunma sanayiinde geliştirilen elektronik ekipmanlar, devreler, görüntüleme ve görüntü işleme cihazları, mikro elektromekanik sistemler, kontrol sistemleri, tıbbi cihaz ve malzeme teknolojileri, kimyasal, biyoloji ve radyasyon ile ilgili teknolojilerdeki kazanımlarımızı sağlık alanında da değerlendirebiliriz.

Yerli solunum cihazı alınıma yönelik savunma sanayii firmalarımızın verdiği destek de sağlık çalışanlarımızın milli teknolojiyle hizmet vermesi için çok yerindedir. Firmalarımızın sadece alım değil, bu alandaki alt bileşenleri geliştirmek ve üretim kabiliyetlerini emre amade kılmak suretiyle bu desteği vermiş olmaları ayrıca önemlidir. Bu desteğin de sonunda kadar sürdürüleceğinden eminiz.

Bu mücadelede Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde alınan tedbirlere savunma sanayii sektörü de azami ölçüde riayet ederken; kritik olan savunma sanayii üretimini, AR-GE ve teknoloji geliştirme çalışmalarını aksatmadan devam ettirmeye çalıştığımızı da belirtmek isteriz.”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu