Savunma ve güvenliğin A Takımı Soçi’deki kritik buluşmada

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmek üzere Soçi’ye ulaştı. Soçi’deki kritik buluşmada, Türk savunma ve güvenlik bürokrasisinin ‘A Takımı’ da bulunacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetine icabetle günübirlik çalışma ziyareti gerçekleştirmek üzere “TUR” uçağıyla saat 12.15’te Rusya’ya geldi.

STM Banner

Soçi Uluslararası Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı; Krasnodar Bölge Vali Yardımcısı Aleksandr Ruppel, Soçi Belediye Başkanı Aleksey Kopaygorodskiy, Rusya Dışişleri Bakanlığı Devlet Protokolü Genel Müdür Yardımcısı İgor Bogdaşev, Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile diğer yetkililer karşıladı.

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Soçi’ye geldi.

CB Erdoğan Putin

Türk Savunma ve Güvenlik Bürokrasisinin A Takımı da Soçi’de

Soçi’deki toplantıya katılanlar arasında; Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, MİT Başkanı İbrahim Kalın ve Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün’ün bulunması dikkat çekti. Bahsi geçen 4 isim, Türk savunma ve güvenlik bürokrasisinin A Takımı’nı oluşturuyor.

Erdoğan ile Putin görüşmesinin en önemli gündem maddesi, 17 Temmuz’da Rusya’nın çekildiği Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması olacak. Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki son gelişmelerin de ele alınacağı görüşmede, başta enerji, ticaret, ekonomi ve turizm olmak üzere, iki ülke arasındaki ilişkiler de masaya yatırılacak.

Savunma sanayii ana gündem meselesi

Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Aramızdaki en büyük konulardan bir tanesi, savunma sanayiinde attığımız ve atacağımız adımlar.” dedi.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA | Son Güncelleme: 13:26

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu