Savunma Sanayii İhracatı: Ağustos 2023

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma ve havacılık sanayii sektörünün Ağustos 2023 ihracatı, 376.1 milyon dolar olarak duyuruldu. Bu yılın ilk 8 ayındaki toplam sektör ihracatı ise 3.4 milyar doları aştı.

Temmuz 2023’te 657.5 milyon dolarlık ihracatla tüm zamanların aylık rekorunu kıran Türk savunma ve havacılık sanayii sektörü, ihracattaki yürüyüşünü sürdürüyor. Sektörün Ağustos 2023 ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına göre %12.8 artış işe 376.1 milyon dolar oldu.

STM Banner

Öte yandan sektörün 1 Ocak – 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında gerçekleştirdiği toplam ihracat, yine bir önceki yılın aynı dönemine göre %32 artış ile 3.4 milyar dolara ulaştı. Yıl sonu için 6 milyar dolar ihracat hedefi bulunan sektör, bu hedefini tutturmak için yılın geri kalan 4 ayında ortalama 650’şer milyon dolar ihracat gerçekleştirmek zorunda.

Suudi Arabistan’a rekor AKINCI ihracatı

Bayraktar-AKINCI-HGK

Öte yandan Temmuz 2023’te Türk savunma ve havacılık sanayiinde, önemli bir gelişme yaşandı. BAYKAR, Suudi Arabistan’a AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı ihracatıyla ilgili olarak bir sözleşme imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Körfez ziyareti sırasında imzalanan anlaşma, 3.1 milyar dolara değerinde. BAYKAR’ın Suudi Arabistan’a yönelik AKINCI ihracatı, Türk savunma sanayiinin tek kalemde yaptığı en büyük ihracat olarak kayıtlara geçti.

Türk savunma sanayii sektörünün gelecek dönem ihracatlarında, Körfez pazarının öne çıkması bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu