Savunma ve havacılık sektörünün acı kaybı: Ayhan Sunar

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma sektörümüze entelektüel birikiminin önemli mimarlarından Ayhan Sunar’ı kaybettik. Kalp krizi sonrasında vefat eden Sunar, hazırladığı savunma101 web sitesi ve sosyal ağlar üzerinden sektör hakkındaki araştırmalarını yayınlarken gençlere de yol gösteren olarak önemli katkılar sağlıyordu.

Sunar, 1986 yılında Deniz Lisesi’ni, 1990’da da Deniz Harp Okulu Elektronik Mühendisliği branşından mezun oldu. Teğmen rütbesi ile Deniz Kuvvetleri’ne katıldı.

STM Banner

Askeri kariyerinde TCG ALÇITEPE, TCG TURGUTREİS ve TCG BARBAROS fırkateynlerinde Elektronik, Elektronik harp ve Savaş Harekat Merkezi Subaylığı görevlerinde bulundu.

TSK’dan ayrıldıktan sonra tecrübelerini özel sektöre aktardı. MİKES, ASELSAN, STM firmalarında Proje Yönetiminin tüm kademelerinde görev aldı.

Asisguard’ın kurulmasıyla birlikte Genel Müdürlük görevini üstlendi.

Sektördeki kariyeri boyunca Kara, Deniz ve Hava Platformlarında, Kamu Kurumlarının Bilişim Sistem Projelerinde çalıştı.

Kamikaze drone sistemi

Sunar, kamikaze otonom insansız hava platformu Kargu ve makineli tüfekle entegre insansız hava aracı olan Songar sistemlerinin kurucu tasarım ekipleri içinde çalıştı.

​2016-2020 yılları arasında Deniz Harp Akademisinde yüksek lisans seviyesi Savunma Proje Yönetimi dersleri verdi.

​Son olarak Anova ARGE A.Ş.’de Yönetim Kurulu danışmanı olarak çalışmaktaydı.

​Emekli olduktan sonra Muğla’ya taşındı. Bilgi ve tecrübelerini aktarmak için “www.savunma101.com” adlı web sitesini kurdu.

Buradaki çalışmaları için “Hedef kitlem, temelde savunma sanayiine ilgili duyan üniversite, yüksek lisans öğrencileri, stajyer ve sektöre yeni giriş yapanlardır. Amacım öğretmek değil; fikir vermek ve hedef kitlemi sektörle tanıştırmaktır.” ifadelerini kullanmıştı.

Son çalışması

Ayhan Sunar’ın son çalışması sektöre giriş yapacak gençlere yönelikti. Yaptığı paylaşımda “200 sayfanın üzerinde bilgi barındıran; öğrenci, stajyer ve kariyerinin ilk yıllarında olan kişilere yönelik ücretsiz bir savunma sektörü giriş rehberi olarak 2020 yılında yayınlamış olduğum savunma101.com web sitesi 22 Mart 2023 tarihinde güncellenmiştir” ifadesi kullanmıştı.

Ayhan Sunar’a Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz. (tolgaozbek.com)


Haber: Tolga Özbek

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu