Slovakya MiG-29’u verdi AH-1Z’yi kaptı

Roketsan-ATMACA-Banner

Slovakya, AH-1Z Viper Taarruz Helikopteri almaya çok yakın. Ukrayna’ya yönelik yardımlarından ötürü ABD, Slovakya’ya AH-1Z tedarik etmeyi teklif etti.

Slovakya, Şubat 2022’den bu yana Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna’ya; 13 adet MiG-29 savaş uçağı, KUB Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi ve çok sayıda mühimmat sevk etmişti. ABD, Ukrayna’ya yönelik yardımlarından ötürü Slovakya’ya AH-1Z Viper Taarruz Helikopteri sevk etmeye hazırlanıyor.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre ABD’nin Slovakya’ya yönelik teklifi, 12 adet AH-1Z Viper Taarruz Helikopteri ile AGM-114 Hellfire II Füzelerini kapsıyor. Slovakya’nın teklifi kabul etmesi durumunda herhangi bir ücret ödeyip ödemeyeceği veyahut helikopterlerin ikinci el mi yoksa sıfır mı olacağı bilinmiyor. Ancak helikopterlerin ikinci el olacağı tahmin ediliyor.

Halihazırda Slovakya Ordusu envanterinde, 5 adedi Mi-24D ve 10 adedi ise Mi-24V olmak üzere toplamda 15 adet taarruz helikopteri bulunuyor. Envanterindeki Sovyet yapımı taarruz helikopterlerini değiştirmek için uzun bir süredir çalışmalar gerçekleştiren Slovakya’nın, ABD’nin AH-1Z teklifini kabul edeceği öngörülüyor.

AH-1Z VİPER

AH-1Z Viper

AH-1Z Viper Taarruz Helikopteri, ABD’li Bell Helicopter Textron tarafından Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyade Birliğinin gereksinimlerini karşılamak üzere geliştirilmiştir. Neredeyse tamamen zırhlı bir kokpite sahip olan AH-1Z, dünyada önde gelen taarruz helikopterleri arasında bulunmaktadır.

Viper, AH-1 serisinin en güncel modelidir. 2010 yılından itibaren hizmete giren AH-1Z Viper, azami 8.4 ton ağırlık ile görev yapabiliyor. Saatte azami 410 km/s hıza ulaşabilen helikopter, 425km menzile ve 6000 metre irtifa tavanına sahip.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu