Selçuk Bayraktar’dan Suriye’de düşürülen SİHA’ya gönderme

Roketsan-ATMACA-Banner

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Suriye’de ABD tarafından düşürülen ANKA-S SİHA’ya gönderme niteliği taşıyan bir paylaşım yaptı.

Selçuk Bayraktar’ın resmi X hesabından yaptığı paylaşımda, “Kuş ölür, sen uçuşu hatırla…” ifadelerine yer verildi. Bayraktar’ın bu paylaşımı, sosyal medyada oldukça dikkat çekerken; önceki gün Suriye’de ABD tarafından düşürülen ANKA-S SİHA ile ilişkilendirildi.

STM Banner

Önceki gün Türk güvenlik birimleri tarafından Suriye’de gerçekleştirilen harekatlarda, PKK/YPG terör örgütüne ait çok sayıda hedef imha edilmişti. Hedefleri imha eden SİHA’lardan bir tanesi ise ABD Ordusu tarafından, ‘bölgedeki ABD unsurlarına 500 metre mesafeye kadar yaklaştığı’ gerekçesiyle vurulmuştu.

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın bu paylaşımı, ‘düşen ANKA SİHA’dan daha çok bölgede SİHA’lar tarafından imha edilen hedeflere odaklanılması gerektiği’ şeklinde yorumlandı. Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik birimlerinin bölgedeki hava harekatları, devam ediyor. Harekatlarda, F-16’lar ve SİHA’lar ile azami oranda milli mühimmatlar kullanılıyor.

Bayraktar TB-2 İHA

AKINCI, Bayraktar TB2, ANKA ve AKSUNGUR

Dünyanın en önde gelen SİHA platformu üreticilerinden olan BAYKAR, şu ana kadar 32 ülkeye Bayraktar TB2 ve 8 ülkeye ise AKINCI ihraç etti. Bayraktar TB2 yaklaşık 700 bin uçuş saatine ulaşırken, şu ana kadar 500 adetten fazla üretildi.

TUSAŞ tarafından geliştirilen ANKA SİHA da yaklaşık 200 bin saati uçuş gerçekleştirirken, şu ana kadar en az 6 ülkeye ihraç edildi. Öte yandan ANKA’nın, AKSUNGUR adında çift motorlu bir versiyonu da bulunuyor. 750+ kilogram faydalı yük kapasitesine sahip AKSUNGUR da ilk ihracat başarısını elde etti.

İLGİLİ İÇERİK: Polonya’ya üçüncü parti Bayraktar TB2 teslimatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu