Selvi Technology’den Sürü İHA başarısı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’de sürü zekâsı geliştirmeye talip olan firmaların yarıştığı T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nın Sürü İHA yarışmasında, 25’den fazla firma arasından ikinci aşamaya geçen 5 firmadan biri de Selvi Technology oldu.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 2020 yılında “SÜRÜ İHA Teknoloji Geliştirme ve Gösterim Projesi” yarışması başlatıldı. Sürü İHA Teknoloji Geliştirme ve Gösterim Projesi; insansız platformların sürü konseptinde kullanımına yönelik algoritma ve sistemlerin geliştirilmesi ve İHA üzerinde gösterimi konularını içeriyor. Yarışma dört fazdan ve her bir faz alt aşamalardan oluşmakta.

STM Banner

Selvi Technology tarafından “Faz-1 Aşama-1 Önceden Programlı Kol Uçuşu” kapsamında 5 adet İHA’dan oluşan sürünün, uçuş öncesi belirlenmiş rota üzerinde programlanmış kol uçuşu gerçekleştirme ve sürü halinde kalkış noktasına dönme algoritmaları geliştirdi ve gösterim başarıyla tamamlandı.

Selvi Technology (2)

Edinilen bilgiye göre; sıcak bir ArGe konusu olan İHA’ların sürü halinde görev icra edebilmelerinin sağlanması için Selvi Technology, kritik teknolojinin Türkiye’ye kazandırılması konusunda yoğun Ar-Ge çalışması yürütmeye devam ediyor.


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu