Seri üretim AKINCI TİHA ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, seri üretim AKINCI İnsansız Hava Aracı’nın ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak Selçuk Bayraktar tarafından yapılan açıklamada, “19MAYIS ruhuyla… Seri üretimin ilk uçağı olan Bayraktar AKINCI S-1 bugün ilk uçuş testini başarıyla tamamladı.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Hatırlanılacağı üzere AKINCI İHA, Nisan ayı içerisinde gerçekleştirdiği test faaliyetleri esnasında; MAM-L, MAM-C ve MAM-T mühimmatlarını başarıyla kullanmıştı.

AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı

Baykar Savunma tarafından Bayraktar Taktik Blok-II İnsansız Hava Aracı’ndan elde edilen tecrübelerle geliştirilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı, ileri düzeydeki teknik kabiliyetleri sayesinde savaş uçaklarının gerçekleştirdiği bazı görevleri icra edebilecektir.

Kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metrelik bir kanat açıklığına ve çok sayıda mühimmat istasyonuna sahip olacak AKINCI; 40.000ft irtifada 24 saat boyunca havada kalabilecek ve 1.350 kilogram faydalı yük taşıyabilecektir. Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapacak sistem, hava-yer ve hava-hava angajmanı gerçekleştirebilecektir.

AKINCI İHA

Teknik Özellikler

Haberleşme Menzili:Çift Yedekli SATCOMÇift Yedekli LOS (250km)
Azami Kalkış Ağırlığı:5.500kg
Faydalı Yük Kapasitesi:1.350kg
Uçuş Süresi:24 saat
Uçuş İrtifası:40.000ft
Uzunluk:12.2m
Kanat Açıklığı:20m
İtki Tipi:2x750HP
Kalkış ve İniş:Otomatik

ÖNERİLEN İÇERİK: Polonya Savunma Bakanı’ndan Sürpriz Bayraktar TB2 Paylaşımı


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Iyi güzel ama bence TB2 üretimi cok yavas ilerliyor. Bence dis talebi cabuk karsilayabilmek ve pazari erkenden kapatmak icin ikinci bir üretim bandi gerekli. Bu yapiliyor mu aceba? Bence TB2 üretimi ve satisi cok yavas ilerliyor. TB 2 leri IHA olarak satamayacagimiz ülke yok dünyada. Biz 5 Ülkeye satmisiz cocuklar gibi seniviniyoruz. Bence yapabilecegimizin cok gerisindeyiz. Ve zaman daraliyor. Bütün ülkeler uyandi haril haril IHA gelistirme pesindeler. Biz pazari coktan kapatmaliydik. Ticarette üretbilmek bir basari. Ama iyi pazarlayamamak da bir basarisizlik ticarette. TB2 leri tornadan cikariyor gibi cikarip her üstüne made in Turkiye yazip her yere satmamiz lazim.

  2. Hensoldt PrecISR radar ability of detecting targets at 370 km , could be installed under Bayraktar AKINCI S-1 fuselage.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu