Seri üretim ASELFLIR-500 ve ASELFLIR-410: Ambargoya yanıt

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, ASELFLIR-500 ve ASELFLIR-410 kameralarında seri üretime geçti. Teslimat için paketlenen ilk ASELFLIR-500 ve ASELFLIR-410 kameraları görüntülendi.

Hava, kara ve deniz platformlarında kullanılan elektro-optik sistemlerin millileştirilmesi için bir süredir çalışmalar gerçekleştiren ASELSAN, CATS kamerası için 10’dan fazla ülkeye 200 adede yakın teslimat gerçekleştirmişti. ASELSAN, son olarak kendi sınıflarında dünyanın en iyi kameraları olan ASELFLIR-500 ve ASELFLIR-410’da seri üretime geçti.

STM Banner

Seri üretime geçen ilk kameralar için ASELSAN’da tören düzenlendi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol ve ASELSAN personelinin katılımıyla gerçekleştirilen törende, kameralar paketlenerek teslimata hazır hale getirildi.

Konuyla ilgili olarak Prof. Dr. Haluk Görgün tarafından yapılan açıklamada, “Teknolojik bağımsızlığın yeni nişanelerinden ASELSAN ASELFLIR-500 ve ASELFLIR-410’ün ilk seri üretimleri ülkemize hayırlı olsun. Ambargolara yanıt niteliği de taşıyan sistemlerimiz, milli imkanlarla geliştirildi ve kendi alanında dünyanın “en iyileri” oldu.

Hava platformlarımızın keskin gözü olacak sistemlerimizin, milletimize kazandırılması için gece gündüz çalışan, milli mühendislik yeteneklerinin geldiği noktayı dünyaya ilan eden ASELSAN ekibini tebrik ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Ambargolar geçersiz kılındı

Son dönemde Türkiye, özellikle SİHA’larda kullanılan elektro-optik kameralara yönelik çeşitli ambargolara maruz kalmıştı. İlk olarak geliştirme faaliyetleri tamamlanan CATS sistemiyle acil ihtiyaca cevap veren ASELSAN, akabinde ise ASELFLIR-500’ü geliştirdi. BAYKAR tarafından gerçekleştirilen testlerde, ASELFLIR-500’ün ambargo sebebiyle tedarik edilemeyen yabancı kameradan daha üstün yeteneklere sahip olduğu doğrulandı.

Öte yandan aynı ambargo, helikopterler ile kara ve deniz platformları tarafından kullanılan kameralara yönelik de uygulandı. ASELFLIR-410 ise tıpkı ASELFLIR-500 gibi muadil yabancı ürünlerden daha üstün yeteneklere sahip olarak ASELSAN tarafından geliştirildi. İki ürün ile birlikte Türkiye’nin hava, kara ve deniz platformlarındaki kamera ihtiyacı milli imkanlarla giderilmiş oldu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu