Sabıkalı V-22 Osprey yeniden uçuşa dönüyor

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, V-22 Osprey Tiltrotorları için Hava Kuvvetlerindeki ölümcül kazanın ardından yeninden uçuş izni vermeye hazırlanıyor.

Savunma Bakanı Lloyd Austin, askeri servislerin güvenli ve ölçülü bir şekilde operasyonlara geri dönüş planlarını onayladığı üst düzey bir toplantının ardından V-22 Osprey hava araçları için kararını verdi. ABD’li yetkililer, Pentagon’un yere indirilen V-22 Osprey Tiltrotor hava araçlarının gelecek hafta uçuş yasağını kaldıracağını söyledi.

STM Banner

Yetkililer, tartışmalı tiltrotor uçağı yaklaşık üç ay önce yere indiren ABD Deniz Hava Sistemleri Komutanlığı’nın bu kararı kaldıracağını ve servislerin Osprey’i tekrar uçuşa çekme planlarını uygulamaya başlamalarına izin vereceğini söyledi. Henüz kamuoyuna açıklanmayan planları görüşmek üzere ABD Savunma Bakanı Austin, Cuma sabahı aralarında ABD Donanması ve Hava Kuvvetleri’nin de bulunduğu üst düzey servis liderleriyle bir araya geldi.

Osprey, 29 Kasım’da Japonya’da Hava Kuvvetleri Özel Harekat Komutanlığı’na ait bir uçağın düşmesi sonucu 8 servis üyesinin ölmesinin ardından neredeyse üç aydır yere indirilmiş durumda. Japonya’daki kaza ve Ağustos ayında Avustralya’da meydana gelen ve üç deniz piyadesinin ölümüne neden olan Osprey kazası halen soruşturma altında. ABD Hava Kuvvetleri, Japonya’daki kazada neyin arızalandığını tespit ettiklerini ancak neden arızalandığını henüz bilmediklerini açıkladı.

Osprey

Uçuş yasağının sona erdirilmesi kararı ABD Deniz Hava Sistemleri Komutanlığı’na ait ancak Austin, önemli güvenlik endişeleri ve üç servisin ve kritik bir müttefikin programa dahil olması nedeniyle konuyla ilgili bir bilgilendirme brifingi istemişti. Austin’in uçuşa dönüş sürecinde onay yetkisi olmasa da ABD’li yetkililer onun servislerin planını onaylamasının önemli bir adım olarak görüldüğünü söyledi.

Kazadan bu yana geçen zaman zarfında servisler, ek güvenlik kontrolleri yaparak ve Osprey’in nasıl işletildiğine dair yeni, daha muhafazakâr bir yaklaşım oluşturarak bilinen maddi arızayı hafifletme planları üzerinde çalıştılar.


Kaynak: Defense News

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu