Sierra Nevada’ya Super Tucano siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli Sierra Nevada uzay ve havacılık şirketi, A-29 Super Tucano Hafif Taarruz Uçağı (LAAR) tedariki için ABD Hava Kuvvetleri ile bir sözleşme imzaladı.

Konuyla ilgili olarak şirketten yapılan açıklamaya göre söz konusu sipariş, ABD Hava Kuvvetleri Özel Operasyonlar Komutanlığı (AFSOC) için bir adet ek A-29 Super Tucano Hafif Taarruz Uçağı tedarikini içeriyor. Bu sipariş ile birlikte AFSOC’a teslim edilecek Super Tucano sayısı üçe yükseldi. Şubat 2020’de de iki adet uçağın tedariki için 128 milyon 998 bin 320 ABD Doları değerinde bir anlaşma imzalanmıştı. Sierra Nevada, söz konusu uçakların teslimatlarını 2021 yılı içerisinde tamamlayacak.

STM Banner

A-29 Super Tucano

Aslen Brezilya merkezli Embraer şirketi tarafından geliştirilen A-29 Super Tucano LAAR, ABD tarafından aktif olarak kullanılıyor. Bu sebepten ötürü Embraer, Brezilya’daki üretimine ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde Sierra Nevada Corporation ile birlikte A-29 için bir üretim hattı kurdu.

Halihazırda dünya genelinde 15 ülke tarafından kullanılan A-29 Super Tucano, düşük maliyetli yakın hava desteği ve keşif görevleri için geliştirilmiştir.

Sierra Nevada Corporation (SNC) ve Embraer Defense & Security tarafından üretilen Super Tucano, çok güçlü bir turboprop motora sahiptir. Engebeli arazilerden bile iniş-kalkış gerçekleştirebilen Super Tucano, ABD Hava Kuvvetleri Askeri Tip Sertifikasına sahip dünyadaki tek hafif saldırı uçağıdır.

Toplam uzunluğu 11.38 metre olan A-29; 11.14 metre kanat genişliğine ve 3.97 metre yüksekliğe sahiptir. Azami 1.650 deniz mili menzili bulunan uçak; 3.5 saat havada kalış süresine, 5.4 ton azami kalkış ağırlığına, 1.55 ton faydalı yük kapasitesine ve 35.000ft servis irtifasına sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu