SİHA’lara yeni pençe: IIR MAM-L/T’nin özellikleri belli oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L IIR ve MAM-T IIR Mini Akıllı Mühimmat’ın teknik özellikleri belli oldu. Her iki mühimmat da bir önceki versiyonlara kıyasla yaklaşık 2 kat daha fazla menzile sahip.

Türkiye’nin silahlı insansız hava aracı (SİHA) alanındaki atılımı, SİHA platformlarının kullandığı faydalı yüklere de yansıyor. Türkiye’nin ilk SİHA mühimmatını geliştiren Roketsan, lazer arayıcı başlığa sahip MAM-L, MAM-C ve MAM-T ürün ailesine değişik arayıcı başlıklara sahip yeni üyeler ekliyor.

STM Banner

Bu kapsamda Roketsan, görüntüleyici kızılötesi (IIR) arayıcı başlık entegrasyonu gerçekleştirdiği MAM-L IIR ve MAM-T IIR mühimmatının test faaliyetlerini BAYKAR ile birlikte tamamladı.

MAM-L ve MAM-T’de vurulacak hedefin SİHA operatörü veyahut harici bir dost unsur tarafından sürekli olarak lazer ile işaretlenmesi gerekirken, MAM-L IIR ve MAM-T IIR için böyle bir ihtiyaç bulunmuyor. Operatör, mühimmata ilk hedef bilgisini verdikten sonra bölgeden ayrılabiliyor veyahut hedef değişikliği gerçekleştirebiliyor.

MAM-L IIR

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgilere göre; lazer arayıcı başlıklı MAM-L mühimmatı 15 kilometre menzile ve 22 kilogram ağırlığa sahipken, MAM-L IIR ise 25+ kilometre menzile ve 23 kilogram ağırlığa sahip. MAM-L mühimmatı; parçacık etkili, yüksek infilaklı, anti-tank ve termobarik harp başlığı seçeneklerine sahip. MAM-L IIR’de ise parçacık etkili ve anti-tank özellikli bir çok maksatlı harp başlığı bulunuyor. MAM-L IIR’in başlıca hedef tipleri arasında; personel, ana muharebe tankı, radar anteni vb. yer hedefleri ile zırhlı araçlar bulunuyor.

MAM serisi mühimmatların en fazla patlayıcıya sahip olan üyesi MAM-T’nin lazer arayıcı başlıklı versiyonu, 30+ kilometre menzile ve 95 kilogram ağırlığa sahip. MAM-T IIR ise 96 kilogram ağırlığında ve 50+ kilometre menzili bulunuyor. MAM-T’de parçacık etkili, yüksek infilaklı ve termobarik harp başlığı seçenekleri bulunurken, MAM-T IIR ise parçacık etkili ve termobarik harp başlığı seçeneklerine sahip.

Roketsan, TV Arayıcı Başlıklı MAM serisi mühimmat için de çalışmalarını sürdürüyor. MAM serisi mühimmat, şu ana kadar 40’ı aşkın ülkeye ihraç edildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu