Milli SİHA mühimmatı MAM-T’den beklenen haber

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından milli imkanlarla geliştirilen MAM-T Akıllı Mühimmatı, muharebe sahasında kanıtlandı. AKINCI TİHA’da kullanılan MAM-T, operasyonlarda kullanıldı.

Roketsan tarafından TEBER-81 mühimmatı üzerinden silahlı insansız hava aracı (SİHA) platformlarına özel olarak geliştirilen MAM-T Mini Akıllı Mühimmatı’nın ilk atış testi, Nisan 2021’de Bayraktar AKINC TİHA tarafından geliştirilmişti.

STM Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri ile diğer güvenlik birimlerinin envanterinde bulunan AKINCI TİHA tarafından kullanılan MAM-T’den, beklenilen haber geldi. SavunmaSanayiST.com’un açık kaynaklardan derlediği bilgilere göre; MAM-T, sınır ötesine gerçekleştirilen hava harekatlarında kullanılarak ‘Combat Proven’ olan bilinen ‘Muharebede Kanıtlanmış’ statüsüne ulaştı.

Türk SİHA’ları tarafından aktif olarak geliştirilen ve 40’ı aşkın ülkeye ihraç edilen MAM-L mühimmatından 4 kat daha fazla ağırlığa sahip olan MAM-T, Mk81 muadili harp başlığı ile hedef üzerinde çok daha yıkıcı sonuçlara yol açabiliyor. 230mm çapındaki MAM-T mühimmatının menzili, atıcı platformun hızına ve irtifasına göre değişmekle beraber 30 ila 80 kilometre arasında bulunuyor.

MAM-T

MAM-T’ye IIR Arayıcı Başlık!

Halihazırda ara safhada GPS/INS ve terminal aşamada ise lazer arayıcı başlık kullanan MAM-T mühimmatı için yeni haberler de yolda. Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlık’a sahip MAM-T mühimmatının ilk atış testi, başarıya gerçekleştirildi. IIR arayıcı başlık sayesinde MAM-T, operatörün hedefi sürekli olarak lazerle işaretlemesine ihtiyaç duymadan angajman gerçekleştirebilecek.

Öte yandan çift yönlü bir veribağına sahip olan MAM-T, “Man-in-the-loop” kabiliyeti sayesinde hedef bilgisi güncellemelerine daha hassas bir şekilde yanıt verebilecek. Öte yandan MAM-T, hasar kıymetlendirmesi açısından infilak öncesinde yeterli çözünürlükteki bir hedef görüntüsünü de harekat merkezine iletebilecek.

IIR Arayıcı Başlık’ın ardından DUAL SEEKER Geliyor

MAM-T-IIR

MAM-T’deki yenilikler sadece IIR Arayıcı Başlık  entegrasyonuyla da sınırlı değil. MAM-T IIR mühimmatının yeteneklerinin daha da çeşitlendirilmesi kapsamında 2024 yılı içerisinde DUAL SEEKER (IIR+TV özellikli Arayıcı Başlık) ile ilk uçuşlu testlerin başlatılması hedefleniyor.

Mevcut MAM altyapısı ile hızlı şekilde SİHA entegrasyonları devam eden MAM-L IIR ve MAM-T IIR’nin 2024’te envantere girmesi hedefleniyor.

MAM-T IIR’ın Teknik Özellikleri

Uzunluk1.4 m
Çap230 mm
Ağırlık100 kg
Maks. Menzil50+ km
Maks. Uçuş Süresi500 sn
Harp BaşlıklarıParçacık Etkili – YİPE 

Termobarik

GüdümKızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR) Başlık 

Taktik RF Data Link

Ataletsel Ölçüm Birimi

MAM-T-2

MAM-T Mühimmatının Avantajları

Roketsan tarafından geliştirilen MAM-T mühimmatının bazı avantajları ise şu şekilde:

  • MAM-L Mühimmatı ile Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) arasında, menzil bakımından ‘ara platform’ rolünü üstelenecek,
  • MAM-L Mühimmatı’nın etki bakımından yetersiz kaldığı yerlerde kullanılarak hem hedeflerin tamamen etkisiz hale getirilmesini hem de ekonomik açıdan tasarruf edilmesini sağlayacak,
  • Fiyat / performans odaklı uzun menzilli bir mühimmat olduğu için SİHA’ların operasyon konseptlerine pozitif etki gösterecek,
  • HÜRKUŞ, HÜRJET ve F-16 gibi hava platformlarında; uzun menzilli, düşük maliyetli ve düşük ağırlıklı bir mühimmat seçeneği sunuldu.
aksungur-mam-l
MAM-L

Teknik Özellikler

MAM-T (Lazer)

MAM-L

MAM-C

Uzunluk:1.4 metre1 metre0.97 metre
Ağırlık:94 kilogram22 kilogram6.5 kilogram
Çap:230mm160mm70mm
Güdüm:Ara Safha: GPS/INS

Terminal: Yarı Aktif Lazer

Terminal: Yarı Aktif Lazer 

Opsiyonel: GPS/INS

Terminal: Yarı Aktif Lazer
Harp Başlığı:Parçacık Etkili
  • Reaktif Etkili Tandem
  • HE Parçacık Etkili
  • Termobarik
  • Çok Maksatlı Başlık
  • HE Parçacık Etkili
Menzil:30-80 kilometre8+ kilometre8+ kilometre
Platformlar:SİHA,

Hafif Taarruz Uçağı,

Savaş Uçağı

SİHA, 

Hafif Taarruz Uçağı

SİHA

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu