SİHA’ların Elektronik-Harp Podu Hizmete Giriyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) platformları için milli imkanlarla geliştirilen elektronik-harp podu, 2023 yılı içerisinde kullanıcılarına teslim edilecek.

Türk savunma sanayii, SİHA platformları tarafından kullanılacak farklı tipteki faydalı yüklerin geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda şu ana kadar birçok farklı mühimmatı geliştiren ve SİHA platformlarının kullanımına sunan sektör, bu alanda yeni ürünler geliştiriyor.

STM Banner

Bu alandaki en yeni ürün ise Milli Elektronik-Harp Podu olacak. Yaklaşık 100 kilometre menzilden düşman hava savunma unsurlarının radarlarını karıştırma kabiliyeti bulunan Elektronik-Harp Podu’nun test faaliyetleri, halihazırda devam ediyor. SİHA’ların hedef bölgesine çok yakın uçuş gerçekleştirmesine olanak sağlayacak Milli Elektronik-Harp Podu’nun test faaliyetleri, halihazırda devam ediyor. Podun, 2023 yılı içerisinde kullanıcıların teslim edilmesi planlanıyor.

Daha önce karadaki elektronik-harp unsurları ile SİHA’ları koordineli şekilde kullanan Türk Silahlı Kuvvetleri, Bahar Kalkanı Harekatı’nda çok ciddi avantajlar elde etmişti. Ayrıca bu harekatlarda, ANKA SİHA’nın elektronik-istihbarat konfigürasyonu da etkin olarak kullanılmıştı. Elektronik Harp Podu sayesinde şu anada sadece karada olan elektronik-harp kabiliyeti; ANKA, AKINCI, AKSUNGUR ve Bayraktar TB2 SİHA’lara da kazandırılmış olacak.

İHA’ları Elektronik Harbe Karşı Koruyan Türk Şirketi TUALCOM


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu