Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesinde İlave Sipariş

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma Sanayii Başkanlığı, yürütülmekte olan Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında ilave araçların tedarikine yönelik sözleşme değişikliğini FNSS ile imzaladı.

Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin 2 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirilen toplantısında alınan karar uyarınca, Türk Silahlı  Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda ilave Silah Taşıyıcı Araçların tedarik edilmesi onaylandı. Bu doğrultuda, 19 Ağustos 2021 tarihinde, IDEF 2021’de, Savunma Sanayi Başkanlığı ve Savunma Bakanlığından temsilcilerin Katılımları ile gerçekleştirilen törende, Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Kapsamında İlave Araçların Tedarikine Yönelik Sözleşme Değişikliği imzalandı.

STM Banner

STA projesi kapsamında toplam 260 adet olarak üretilmekte olan amfibi özellikteki paletli ve tekerlekli araçlar, yüksek balistik ve mayın korumasının yanı sıra, zırhlı birliklerle ortak harekât icra edebilecek hareket kabiliyetine sahip. Modüler mekanik ve elektronik altyapıları ile ilerde doğabilecek ihtiyaçlara çabuk uyum sağlayacak şekilde geliştirilen ve tanksavar silah sistemi taşıyan araçlar, dünya ordularındaki benzerleri arasında zırh korumalı hafif yapısıyla farklı görevlerde de kullanılabilecek platformlar olarak  tasarlandı.

Proje kapsamında prototip kalifikasyon süreci 18 Ekim 2019 tarihinde tamamlanarak, Türk Silahlı Kuvvetlerine ilk teslimatlar 19 Ocak 2020 tarihinde başladı. Bugüne kadar toplam 200 adede yakın KAPLAN STA ve PARS 4×4 STA aracının teslimatı tamamlandı. İlk fazının 2022 yılının Şubat ayında sona ermesi planlanan projede ilave araçların teslimatlarının 2023 yılı içerisinde başlaması öngörülmekte.

ÖNERİLEN İÇERİK: FNSS Silah Taşıyıcı Araç (STA) teslimatlarına devam ediyor


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu