FNSS İnsansız Kara Aracı Sunumu

Roketsan-ATMACA-Banner

İTÜ SAVTEK’in “Savunma Teknolojileri Günleri 2021” panelinde konuşan FNSS İnsansız Kara Araçları Teknik Lideri Cankat AYKURT, önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı İTÜ SAVTEK’in “Savunma Teknolojileri Günleri 2021” panelinde konuşan FNSS İnsansız Kara Araçları Teknik Lideri Cankat AYKURT, Türkiye’de geliştirilen İnsansız Kara Araçları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

STM Banner

Cankat AYKURT: “Savunma Sanayi Başkanlığı önderliğinde İnsansız Kara Araçları (İKA) 3 kategoride ele alınıyor; Hafif Sınıf, Orta Sınıf ve Ağır Sınıf.”

Hafif Sınıf İKA

“Hafif Sınıf araçlarda meskun mahalde askerlerin kolaylıkla taşıyabileceği ve binaların içinde ulaşamayacakları yerlere atıp oradaki görüntüyü gerideki askerlere ulaştırarak ileri görüş kabiliyetini arttıracak sistemler değerlendiriliyor. Aynı zamanda bomba imha araçları da bu kategoride yer alıyor.”

Orta Sınıf İKA

“Orta Sınıf araçlar iki aşamada değerlendiriliyor; birinci seviye ve ikinci seviye. Şu anda dört yerli firmamız bu konuda araçlarını geliştirdiler ve yarışıyorlar. İkinci seviyede de bir sistem geliştirildi ve geliştirilmeye devam edilmekte.”

Ağır Sınıf İKA

“2018 yılında Ağır Sınıf İnsansız Kara Araçları da birinci seviye ve ikinci seviye olarak tanımlandı. Birinci seviyede envanterde bulunan insanlı araçların insansızlaştırılarak tekrar kullanıma kazandırılması tanımlandı. İkinci seviyede de sıfırdan, ağır sınıfta bir İKA’nın tasarlanması bekleniyor.

Entegrasyon Çalışmaları

Gölge Süvari Projesi

“FNSS olarak Ağır Sınıf İnsansız Kara Araçları’nın birinci seviyesinde envanterdeki bir aracın insansızlaştırılması konusunda “Gölge Süvari” isminde bir AR-GE çalışması başlattık. Bu çalışma ile elimizde bulunan bir M113 aracını insansızlaştırmak için bir faaliyet gerçekleştirdik. Bu konsept dahilinde aracımıza kameralar yerleştirdik ve sensörler sayesinde de bu aracın uzaktan komuta edilebilirliğine dahil konsepti sahada test ettik. Faaliyet sonunda bu çalışmadan elde ettiğimiz verilerle halen çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

İnsansız Kara Araçları’nın Farklı Sistemlerle Entegrasyonu

“Gölge Süvari Projesi çalışması sırasında farklı konseptlerde de İnsansız Hava Araçları (İHA) ile entegrasyon, İnsansız Kara Araçları ile entegrasyon gibi teorik çalışmalarımız, sahada pratik denemelerimiz oldu. Farklı firmalarla İKA-İHA ve Ağır Sınıf-Orta Sınıf İKA entegrasyon çalışmalarını bir arada deneme fırsatı bulduk.” ifadelerini kullandı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan İHASOJ Projesi


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu