“SİPER Ürün-1’in kabul testleri bu yıl tamamlanacak”

Roketsan-ATMACA-Banner

SİPER Ürün-1 Hava Savunma Füzesi’nin kabul testleri, bu yıl tamamlanacak. Gelişmeyi, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün açıkladı.

IDEF’23 sırasında yaşanan gelişmeleri değerlendiren Görgün, “Aslında baktığınızda, platformlarımız sayısı artıyor. Özellikle komplike sistemlerimizin kendi ordumuza teslimatları arttıkça, uluslararası servis sebebi olduğu için bunların ihracatları da artıyor.

STM Banner

Biz herhangi bir fuara gittiğimizde veya işte IDEF’te sergilediğimizde, ‘bu ürün kendi ordumuzda kullanılıyor mu?’ diye soruluyor. Bizim en büyük avantajımız, ürünlerimizi kahraman ordumuzun bize sahada verdiği geri beslemeler ile çok hızlı bir şekilde güncelliyor olmamız. Dolayısıyla  kullanıcı deneyimiyle kendini güncellemiş ürünler olduğunda, yurt dışında da bunların satışı daha kolay oluyor.” dedi.

“Ürün-1 SİPER’in kabul testleri bu sene tamamlanacak”

SİPER Hava Savunma Sistemi‘ne değinen Görgün, “Bizim özellikle hava savunma sistemlerimizle son zamanlarda biliyorsunuz çok katmanlı savunma sistemleri konusunda hızlı bir ilerleme katettik. Kısa, orta ve uzun menzilli hava savunma sistemlerimizin testleri başarıyla tamamlandı. En son işte Ürün-1 SİPER’in bu sene inşallah kabulleri tamamlanacak.

Prof.-Dr.-Haluk-GÖRGÜN-min
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN

Hava savunma sistemleri konusunda da uluslararası arenada çok ciddi potansiyel olduğunu biliyoruz. Biliyorsunuz milli kahraman ürünümüz TB2’lerimiz, AKINCI’larımız var. Dünyada tercih ediliyorlar, bir çok ülkeye ihraç edildiler.

Genel bütünü itibariyle savunma sanayine baktığımızda, ben arkadaşlardan istediğim bir istatistikte şunu gördüm: Türkiye’de üretilen savunma sanayii ürünleri, şu ana kadar 170 ülkeye ihraç edilmiş ihraç. Edilen ürünlerin çeşitliliğiyle 250 farklı ürün ihraç edilmiş.

İşte biraz evvel size sıraladığım bu hava savunma sistemleri, platformlar, işte elektronik harpte çok ciddi bir yeteneğimiz var. Bu ürünlerimizi dost ve müttefik ülkelerle paylaştıkça biraz evvel bahsettiğimiz rakamlarda, hedefleri kısa zamanda bize yakalatır diye düşünüyorum.” dedi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu