Selçuk Bayraktar’dan Bayraktar TB3 resti: Biz ilk olacağız

Roketsan-ATMACA-Banner

Bayraktar TB3 için uluslararası rekabet devam ediyor. BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3 SİHA’nın son durumu hakkında açıklamalarda bulundu.

TCG ANADOLU gibi kısa pistli gemilere iniş/kalkış yapabilmesi için BAYKAR, Bayraktar TB3’ü geliştiriyor. Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3 SİHA’nın her an ilk uçuşunu gerçekleştirebileceğini ve gelecek yıl seri üretime hazır hale geleceğini açıkladı.

STM Banner

Bayraktar, “TB3, dünyada kısa pistli gemilere konuşlu ilk silahlı insansız hava aracı olacak. Biz projeyi duyurduktan hemen kısa süre sonra Amerika Birleşik Devletleri’nden ve İsrail’den benzer alanda çalışan kurumlardan ‘İlk biz olacağız’ diye açıklamalar geldi. Yarış halen daha devam ediyor.

Tabii ilk uçuşla bitmiyor, ondan sonra gemiye, TCG ANADOLU‘ya inip-kalkması gerekiyor. O yüzden Bayraktar TB3’ü azami gayretle ilk uçuşa ve sonraki aşamalarına hazırlıyoruz. Bayraktar KIZILELMA‘nın da geliştirme faaliyetleri devam ediyor. İnşallah 2024’te üretime hazır hale gelmiş olacak ve üretime başlayacağız.” dedi.

 

KEMANKEŞ-KAGEM

Seyir füzeleri için BAYKAR çalışmalarını sürdürüyor

Öte yandan BAYKAR, geçtiğimiz haftalarda KEMANKEŞ Mini Seyir Füzesi‘nin ilk test atışını gerçekleştirmiş ve mühimmat alanına da giriş yapmıştı. Selçuk Bayraktar, Baykar’ın gündemindeki seyir füzelerine ilişkin geliştirme faaliyetlerinin de sürdüğünü kaydetti.

KEMANKEŞ, Baykar’ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar AKINCI TİHA, Bayraktar TB2 SİHA ve Bayraktar TB3 SİHA’ya entegre edilerek görev yapabilecek. Yaklaşık 1 saat havada kalabilenmini akıllı seyir füzesi, sahip olduğu jet motoru sayesinde süratle yol alarak düşman hattı gerisindekien riskli hedeflere karşı etkinlik gösterebilecek.

200+ kilometre görev menziline sahip KEMANKEŞ, yapay zekâ destekli optik güdüm sistemi sayesinde hedefini tanıyarak zorlu hava şartlarında dahi tam isabetle imha kabiliyetine sahip olacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu