Sırbistan yeni nesil M-84 tankını tanıttı

Roketsan-ATMACA-Banner

Sırbistan Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı, M-84 AS1 olarak adlandırılacak yeni nesil M-84 Ana Muharebe Tankı (AMT)’nı tanıttı.

Geçtiğimiz gün Sırbistan Savunma Bakanı Aleksandar Vulin ve Sırp Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı, modernize edilmiş bir M-84 AS1 “Čačak” AMT’nin, Teknik Revizyon Enstitüsü’nde gerçekleştirilen sunum törenine katıldı.

STM Banner

Savunma Bakanı Aleksandar Vulin, “Başlattığımız ve M-84 AS1 olarak adlandırılacak olan modernizasyon sayesinde, sadece bölgede değil tüm Avrupa’da en modern tank güçlerinden biri olduğumuzu söyleyebileceğiz.” açıklamalarında bulundu.

Vulin, “Önceki yıllarda Hava Kuvvetlerimize ve Hava Savunmamıza özel önem verdik, ama şimdi Ordu’nun sırası. Bu, devrim niteliğinde ve çok büyük bir adım. M-84 36 yıl önce inşa edildiğinde, modernizasyonu 1991’de başladı ve asla tamamlanmadı. M-84’ün modernizasyonu ilk kez tamamlanıyor, bu ilk aşaması ve saha gücümüzü ve zırhlı birimlerimizin yeteneklerini geliştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Defence Blog’a göre M-84 AS1, Yugoimport SDPR tarafından Sırbistan’da üretilen M-84 ana muharebe tankının gelişmiş bir versiyonudur. Modernizasyon, DNNS 2ATK entegre gündüz / gece görüşü ile gelişmiş bir atış kontrol sistemi sağlamaktadır. M-84 AS1, füzeler üzerindeki modern tandem savaş başlıklarına karşı koruma sağlayan patlayıcı olmayan ve enerjik olmayan reaktif zırh ERO-19 ile donatılmıştır. Ayrıca tel ve lazer güdümlü tanksavar füzelerine karşı savunma için modern elektro-optik sistemle donatılmıştır. M-84 AS1 ayrıca UKSS olarak da bilinen modern bir uzaktan silah istasyonu ile donatılmıştır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu