SOLOTÜRK F-16’sına SADAK, TOLUN ve LGK entegrasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

SOLOTÜRK tarafından kullanılan F-16C Blok 30 savaş uçağına; SADAK-4T Çoklu Taşıma Salanı, TOLUN Minyatür Bomba ve Lazer Güdüm Kiti (LGK) entegre edildi.

ANADOLU KARTALI 2023 Tatbikatı, 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda devam ediyor. Yabancı ve milli unsurların katıldığı tatbikatta; F-16, Typhoon, F-4, Su-25, KC-135, E-3, E-7T, AKINCI ve ANKA-S hava araçları görev alıyor.

STM Banner

Türk Hava Kuvvetleri’nin ilk tek kişilik gösteri ekibi olan SOLOTÜRK de tatbikata katılım sağladı. Gösteri uçuşlarına ilaveten gerektiğinde muharip görevlere de katılım sağlayan SOLOTÜRK’ün kullanımındaki F-16C Blok 30 savaş uçağına, ASELSAN üretimi milli mühimmatların entegre edildiği görüldü.

F-16C Blok 30’un sol kanat altına, SADAK-4T Çoklu Taşıma Salanı ve 4 adet TOLUN Minyatür Bomba; sağ kanat altına ise LGK-82 Lazer Güdüm Kiti entegre edildi. Lazer Güdüm Kiti halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri ile müttefik ülkeler tarafından aktif olarak kullanılıyor. SADAK-4T Çoklu Taşıma Salanı ile TOLUN Minyatür Bomba’nın ise farklı konfigürasyonları ile muharebe sahasında yerlerini almaları bekleniyor.

SOLOTÜRK-F-16-LGK-82

ASELSAN TOLUN GPS/INS ve/veya IIR Arayıcı Başlıklı Minyatür Bomba

TOLUN IIR Güdümlü Minyatür Bomba, durağan hedeflerin yanı sıra hareketli hedeflere karşı da etkili olabilecek. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; yine milli imkanlarla üretilen Akıllı Çoklu Taşıma Salanı ile tek bir silah istasyonunda dört adet taşınabilecek TOLUN, GPS/INS navigasyon sistemine ilaveten IIR Arayıcı Başlık sayesinde man-in-the-loop kabiliyetine sahip olacak.

Bu özellik sayesinde pilotlar atılan bombaları havada anbean manuel olarak yönlendirebilecek. Bu amaçla TOLUN IIR Güdümlü Minyatür Bomba’da, çift yönlü veribağı da bulunacağı üzerinde duruluyor.

S/İHA’ların yanı sıra savaş uçaklarından da atılacak Minyatür Bombaların sayısı tek sortide 8 adede kadar yükselebilecek. Bu sayede yalnızca tek bir uçaktan aynı anda 8 farklı hedefe taarruz gerçekleştirilebilecek.

TOLUN

Uygun şartlarda yaklaşık 100 km menzile sahip olacak Minyatür Bomba, yaklaşık 250 librelik ağırlığı ile MK-81 bombalarının muadili konumunda bulunuyor.

Minyatür Bomba, aynı zamanda 1 metrelik güçlendirilmiş betonu delme kabiliyetine de sahip. Bu kabiliyet, atışlı testler sırasında da doğrulandı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu