“Son 5 yılda savunma sanayiinde istihdam 4 kat arttı”

Roketsan-ATMACA-Banner

Ana teması “sektörel iş birliği” ve “nitelikli iş gücü” olarak belirlenen Teknokent Savunma Sanayi Kümelenmesi (TSSK) 7. Proje Pazarı etkinliği, 5 Şubat 2020’de ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Program kapsamında konuşmalarını gerçekleştiren Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim ATAY, ofis olarak politika yapıcılara, karar vericilere doğru veri sağlama ve veriye dayalı karar verme süreçlerine destek olma gibi hedeflerinin olduğunu belirtti. Bu amaçla farklı projeler üzerinde çalıştıklarını bildiren ATAY, “Ofis olarak politikamız, başkaları da bizim ülkemizi tercih edebilsin şeklindedir. Bizim insanımız başka bir ülkeye giderse yine önünde sonunda gelmesi gereken en önemli ülkenin burası olduğunu görsün bilincini aşılamaktır.” diye konuştu.

STM Banner

ATAY, Türkiye’nin insan kaynağı envanteri çalışmasının hızla sürdüğünü belirterek, “Yakında ilgili kurum ve kuruluşlara sağlıklı insan kaynağı planlaması yapabilmeleri için makro düzeyde bu veriden uç vereceğiz ve onlar orada daha etkin planlama yapabilecekler.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasında, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi “Üniveri” projesi kapsamında analiz edilen verileri paylaşan ATAY, son 5 yıl içerisinde savunma sanayiinde işe girenlerin sayısının 4 kat arttığını vurgulayarak, ne yazık ki bunların sadece % 26’sının kadın, geri kalan % 74’ünün erkek olduğunu belirtti.

ATAY, “Savunma Sanayiinde işe girenlerin %92’si mühendislik bölümü mezunu iken, bu çalışanlardan %30’u elektrik elektronik mühendisi, %24’ü makine mühendisi, %15’i bilgisayar mühendisidir” diyerek, “savunma sanayiine en çok mezun veren ilk üç üniversiteyi sırasıyla %28 ODTÜ ; %11 Bilkent ve %9 İTÜ’dür. Yeni işe giren mühendislerin ilk maaşı ortalama 5.700 TL, mezuniyet not ortalaması ise 3.11” dedi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu