SONGAR’dan harp başlıklı TOGAN atışı

Roketsan-ATMACA-Banner

TÜBİTAK-SAGE, SONGAR Silahlı Dron Sistemi’den TOGAN mühimmatının atışının gerçekleştirildiğini açıkladı. Söz konusu TOGAN mühimmatının, harp başlıklı olduğu gözlemlendi.

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen TOGAN mühimmatının, ASISGUARD tarafından geliştirilen SONGAR Silahlı Dron Sistemi’nden atışı gerçekleştirildi. TÜBİTAK-SAGE tarafından paylaşılan videoda, SONGAR tarafından atılan TOGAN mühimmatının harp başlığı olduğu görüldü.

STM Banner

TOGAN mühimmatının SONGAR’dan ilk atışı, 2020 yılı içerisinde duyurulmuştu. Daha önce atışı gerçekleştirilen TOGAN mühimmatı klasik bir harp başlığı taşırken, bugün paylaşılan TOGAN mühimmatının daha yüksek bir patlayıcı etkiye sahip olduğu, infilak anlarındaki farklılıklardan anlaşılıyor. TÜBİTAK-SAGE, daha önce Tendürek Projesi kapsamında Mk-82 Genel Maksat Bombası için termobarik harp başlığı geliştirmişti. Termobarik harp başlıklı mühimmatlar, anti-personel görevlerinde yüksek başarı göstermektedirler. Tendürek’e ilaveten SAGE tarafından birçok harp başlığı projesi yürütülüyor.

TOGAN Havadan Bırakılan Havan Mühimmatı

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen TOGAN Havadan Bırakılan Havan Mühimmatı; çoklu taşıma ve bırakma imkanı sağlayan salan ünitesi ile birlikte, envanterdeki 81mm NATO havanlarının eşdeğeri olarak geliştirilen ve salana entegre atış kontrol sistemi ile kullanılan bütün bir silah sistemidir. Anti-Personel etkinliği artırılmış bilyeli harp başlığı bulunan TOGAN, çok düşük maliyetli bir hava-yer mühimmatıdır.

TOGAN’ın salana entegre atış kontrol sistemi, 100Hz hızında öngörülen yörünge hesabı yapabilmektedir. Bu sayede mühimmat bırakma noktası, hassas olarak hesaplanabilmektedir. Ayrıca, Dijital Yer Verisi (DTED) kullanılarak sütre ve vuruş zamanı kontrolü, gerçek zamanlı olarak salan üzerinde gerçekleştirebilmektedir.

tübitak-sage-togan

Güdüm Sistemi

 • 81mm bilyeli havana monteli 2 boyutlu güdüm yeteneği
 • Envanterdeki 81mm havanlarla uyumlu

Tapa Birimi

 • Yaklaşım / Zaman Ayarlı / Çarpma Tapa

Görev Planlama Yeteneği

 • Salana Entegre ve Yerde Görev Planlama / Başarım Öngörü Yeteneği

TOGAN entegreli ASISGUARD SONGAR Dron Özellikleri

sonar-togan

 • Milli Tasarım
 • Etkin imha yarıçapı
 • İç güvenlik ve yakın hava desteği
 • Dinamik atış algoritması
 • Kolay mühimmat doldurabilme özelliği sayesinde operasyon kolaylığı ve atış sürekliliği
 • Mekanik ve yazılımsal ateşleme önlemleri
 • Tekli bomba tutma ve bırakma mekanizması

ÖNERİLEN İÇERİK: AKBABA Anti-Radyasyon Füzesi’nin ismi resmen zikredildi

AKBABA Anti-Radyasyon Füzesi’nin ismi resmen zikredildi

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu