SSB Başkanı Görgün ilk yurt dışı ziyaretini Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptı

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk yurt dışı ziyaretlerini bugün KKTC ve Azerbaycan’a gerçekleştirdi. Erdoğan’a, SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün de eşlik etti.

İlk yurt dışı ziyaretini geçtiğimiz gün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’ne gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün ise Azerbaycan’ı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tam kadro heyeti, ikili ve heyetlerarası görüşmelerde bulundu.

STM Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC ve Azerbaycan ziyaretlerine, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün de eşlik etti. Böylelikle Görgün, Savunma Sanayii Başkanı sıfatıyla ilk yurt dışı ziyaretlerini gerçekleştirmiş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e, Savunma Sanayii Başkanlığı görevine atanan Prof. Dr. Haluk Görgün’ü tanıttı.

Azerbaycan’da açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savunma sanayiinde atılacak adımlar büyük önem arz ediyor. Savunma sanayiinde atılacak adımlarla birlikte işin savunma sanayii bölümünün yanında bir de eğitimi konusunda da üzerimize düşen görevler var.

Bu görevleri bugüne kadar nasıl yaptıysak bundan sonra da yine aynı şekilde yapmaya devam edeceğiz.” ifadelerinde bulundu.

Haluk-Görgün-KKTC
Erdoğan, Tatar ve Görgün

Türkiye-Azerbaycan Savunma Sanayii İlişkileri

İkili ilişkileri her geçen gün daha da ilerleyen Türkiye ve Azerbaycan, savunma sanayii alanında da geniş kapsamlı bir iş birliği halinde. Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen birçok sistem, Azerbaycan Ordusu tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Azerbaycan’ın 2’nci Karabağ Harekatı sırasında Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen ürünler, zafere giden yolda kritik katkılar sağladı. Özellikle Bayraktar TB2 SİHA ve Roketsan üretimi MAM-L ile MAM-C mühimmatları, Azerbaycan Ordusu tarafından çok aktif bir şekilde kullanıldı.

Harekat sonrasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Selçuk Bayraktar ile Haluk Bayraktar’a bu nedenle madalya takdiminde bulundu.

Öte yandan halihazırda Türkiye-Azerbaycan savunma sanayii ilişkileri, daha da şiddetli bir şekilde derinleşiyor. Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait Su-25 savaş uçakları, TUSAŞ tarafından modernize ediliyor. Modernize edilen uçaklara, ASELSAN ve TÜBİTAK-SAGE üretimi mühimmat entegre ediliyor.

ASELSAN’ın, Azerbaycan’da yerleşik bir şirketi bulunuyor. BAYKAR’ın da ‘BAYKAR TEKNOLOJİ AZERBAYCAN’ adlı şirketi kısa süre önce faaliyete geçmişti.

ASELSAN Yönetim Kurulu ve Genel Müdürü olarak görev yaparken Savunma Sanayii Başkanı olarak atanan ve Azerbaycan bürokrasisini yakınen tanıyan Prof. Dr. Haluk Görgün’ün, bu alandaki ilişkilerin daha da derinleşmesinde önemli görevler üstleneceği öngörülüyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu