Ukraynalı pilotların F-16 eğitiminde tarih belli oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Hollanda Savunma Bakanı tarafından Reuters’e yapılan açıklamaya göre, Ukraynalı pilotlar bu yazdan itibaren F-16 savaş uçaklarıyla eğitimlere başlayabilir.

Batı’nın Ukrayna’ya F-16 savaş uçakları vereceğini açıklaması üzerine bir eğitim ve uçak tedarik koalisyonu kurulması hedeflenmişti. Hollanda Savunma Bakanı tarafından Reuters’e yapılan açıklamaya göre, Ukraynalı pilotlar bu yazdan itibaren F-16 savaş uçaklarıyla eğitimlere başlayabilir.

STM Banner

NATO müttefikleri Hollanda ve Danimarka, Ukraynalı pilotları ve destek personelini eğitmek, uçak bakımını yapmak ve nihayetinde Ukrayna’ya F-16 tedarik etmek için uluslararası bir koalisyona liderlik ediyor. Daha önce Hollanda, Ukraynalı pilotları “mümkün olan en kısa sürede” eğitmeye başlamayı hedeflediğini söylemiş, ancak bu tür bir eğitimin ne zaman başlayabileceğini belirtmemişti.

Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren Reuters‘e verdiği bir röportajda, amacın eğitim programını altı ay içinde tamamen işler hale getirmek olduğunu belirtti.

Uçuş simülatörlerinin bulunduğu Danimarka, programa ev sahipliği yapmak için olası bir yer.
Ollongren, Kiev’den düzinelerce F-16 tedarik etme talebiyle ilgili nihai kararın henüz alınmadığını söyledi. ABD destekli eğitim programının Belçika ve Lüksemburg’u kapsayacağını, Fransa ve İngiltere’nin yardım teklif ettiğini söyledi.

HAVELSAN F-16 Simülatörü

Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren yaptığı açıklamada, “Savaş bittiğinde Ukrayna, Rusya’yı tekrar saldırmaktan caydırmak için kendini savunabilmelidir. Ve bence Ukraynalılar da bunu görüyor. F-16 çok güçlü bir silah sistemi. Çok güçlü bir yetenek. Ancak yakın zamanda mevcut olmayacak ve Başkan Zelenskiy bunu elbette biliyor” ifadelerini kullandı.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan iki kaynak, eğitimin, halihazırda Sovyet dönemi MiG’leri uçurma konusunda deneyimli 12 Ukraynalı pilottan oluşan iki grupla başlayacağını belirtti.

Hollanda’da savaş pilotu olmak genellikle yaklaşık 2,5 yıl sürüyor. ABD’li bir yetkili, eğitim süresine ilişkin tahminlerin hala net olmadığını, ancak deneyimli bir Ukraynalı pilota temel F-16 becerilerini öğretmenin dört ay kadar kısa sürebileceğini söyledi.

Kursta dil eğitimi ve uçaktaki farklı alt sistemlerle nasıl başa çıkacaklarını öğrendikleri simülatör eğitimi de yer alacak. Eğitim için seçilen Ukraynalı pilot sayısının 12 ile kısıtlı olmasının bir sebebi ise pilotların hepsinin İngilizce bilmemesi olarak gösteriliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: NATO Savunma Toplantısına ROKETSAN ve BAYKAR da Katılacak


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu