SSB Demir: “Ukrayna’ya silah satışında çok daha dikkatliyiz”

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye’nin Ukrayna’ya yönelik silah satışı hakkında WSJ’e açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’ya silah satışı konusunda çok daha dikkatli olunduğunu açıklayan Başkan Demir, “Türkiye, her iki tarafı da barış masasına çağırabilen yegane ülke. Bir tarafa bir sürü silah gönderirken bunu nasıl yapabilirsiniz? Bu konuda artık çok daha dikkatliyiz. Örneğin Ukrayna’ya yönelik kişisel koruyucu ekipman satışı konusunda hiçbir tereddütümüz yok.” ifadelerini kullandı.

STM Banner

Öte yandan Demir, Ukrayna’ya yönelik Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) satışı konusunda da devam eden süreçler olduğunun altını çizdi.

Ukrayna Ordusu tarafından aktif olarak kullanılan Bayraktar TB2 SİHA, savaşın gidişatını Ukrayna lehine çevirme konusunda kritik bir rol oynamıştı. Rus Ordusu’na ait birçok konvoy ile birden fazla deniz platformu, Bayraktar TB2 SİHA tarafından imha edildi. Yine birçok hava savunma ile topçu unsurunun da Bayraktar TB2 tarafından imha edildiği, medyaya yansıdı.

Ukrayna'ya ait Bayraktar TB2 SİHA
Ukrayna’ya ait Bayraktar TB2 SİHA

Ayrıca Başkan Demir tarafından da vurgulandığı üzere; bazı Türk savunma sanayii firmaları, savaşın başından beri Ukrayna’ya kişisel koruyucu ekipman tedarikinde bulunuyor. Bu ekipmanlar içerisinde, NATO standardı balistik kasklar ile yelekler başı çekiyor. Öte yandan bazı özel ekipmanlar da Ukrayna tarafından tercih ediliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD Tarafından Şu Ana Kadar Ukrayna’ya Gönderilen Silahlar


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu