Güney Kıbrıs’tan 6 adet Taarruz Helikopteri Tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Rum Milli Muhafız Ordusu’na Fransa’dan 53 milyon Euro bedel ile 6 adet Airbus H-145M Hafif Taarruz Helikopteri alımına karar verdi.

Rum basınında çıkan haberlere göre;  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Fransa arasında, çok kısa bir süre içerisinde Airbus H-145M helikopterlerinin tedariki için imzalanacak. Anlaşmanın toplam 140 milyon Euro’ya kadar çıkabileceği ve opsiyon olarak ek 6 helikopterin daha alınabileceği belirtiliyor.

STM Banner

GKRY’nin H-145M hafif taarruz helikopteri alım sebebi ise eskiyen Rus üretimi Mi-35P taarruz helikopterini değiştirmek istemesi. Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle Avrupa Birliği’nin Rusya’ya uyguladığı ambargo kervanına kısmen de olsa katılan GKRY, elindeki 11 adet Mi-35P helikopterinin ambargolar sebebiyle bakımlarının yapılmasının çok zor olduğunu dile getirmekte.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bakımları gittikçe zorlaşan Mi-35P’ler hakkında ise bir formülü var, GKRY basını H-145M’lerin teslim alındıktan hemen sonra Mi-35P’lerin Sırbistan’a satılacağını yazmakta.

H145M-EXPH-1733-16R

Sırbistan’ın hem Avrupa Birliği’ne üye olmaması hem de Rusya ile daha yakın savunma sanayi ilişkileri bulunması sebebiyle Mi-35P’lerin bakımlarında herhangi bir aksaklık yaşamayacağı üzerinde duruluyor.

H-145M Hafif Taarruz Helikopteri

Sivil Eurocopter EC145 temelinden geliştirilen H-145M hafif taarruz helikopteri, günümüzde Arnavutluk, Sırbistan, Macaristan, Almanya, Ekvator, Lüksemburg ve Tayland gibi ülkeler tarafından kullanılmaktadır.

H-145M hafif taarruz helikopterlerinin kendi klasmanında önde gelen başarılı helikopterler oldukları kabul edilmektedir. H-145M’ler; keşif, hafif taarruz, taşıma, deniz karakol gibi geniş ve çeşitli kullanım alanları sunmaktadır.

Helikopterler gündüz/gece her koşulda görev yapabilmekte olup; 12.7 mm makineli tüfek, 70mm güdümlü/güdümsüz roketler, tanksavar füzeleri ve kısa menzilli hava-hava füzeleri taşıyabilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Kongo Mi-28 Havoc Taarruz Helikopterlerini Tedarik Etti


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu