SSB ile ASELSAN arasında “AESA” protokolü

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan F-16 savaş uçaklarının burun radarlarının yeni nesil radarlarla değiştirilmesini kapsayan modernizasyon projesi için protokol imzaları atıldı.

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) tarafından yapılan açıklamada “Mevcut yeni nesil radar ihtiyacının yurt içinden karşılanması amacıyla Başkanlığımız ile ASELSAN arasında F-16 AESA Burun Radarı Geliştirilmesi Projesi Faz-1 Protokolü imzalandı.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Mevcudiyette APG-68V9 tipi burun radarı kullanan F-16 savaş uçaklarımızın bu konuda çağın gerisinde kalmaması maksadıyla başlatılan projenin yakın gelecekte hayata geçirilmesi hedefleniyor.

AESA RADAR

Aktif Faz Dizinli Radar (Active Electronically Scanned Array (AESA)), birçok küçük katı-hal alıcı/verici modülü (TRM) ile verici ve alıcı işlevi gören bir Faz Dizinli Radar türüdür. Gelişmiş Aktif Faz Dizinli Radarlar, Elektronik Taramalı Pasif Dizinlere (PESA) kıyasla dalgaları daha geniş frekans aralığında yayabilmelerini sağlar ve dolayısıyla arka plan gürültüsü üzerinden tespit edilmelerini zorlaştırır. ASELSAN, uzun zamandır AESA teknolojisine sahip radar sistemleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. ASELSAN, F-16 jetleri için geliştireceği AESA radarını 2021, Milli Muharip Uçak (MMU) için geliştireceği AESA radarını ise 2023 yılına kadar tamamlamayı planlamakta.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Aesa radarı yapmak gerçekten zor diye biliyorum eğer gerçekten yapabilirlerse gerçekten büyük işler başarabilirler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu