SSB’de gündem F-16 modernizasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

SavunmaSanayiST ekibi olarak Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) personelinden edindiğimiz bilgiye göre, SSB içerisinde F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu sıcak bir gündem teşkil ediyor.

Block 30 tipi F-16 savaş uçaklarımızın yapısal olarak modernizasyonu zaten yapılmıştı ve bu modeller Block 30TM ismini almıştı. Bunun yanında uçakların görev bilgisayarlarının da yerlileştirilmesi maksadıyla “ÖZGÜR” projesi başlatılmıştı. ÖZGÜR projesi esasen tek bir F-16 Block 30 savaş uçağı üzerinde prototip olarak algılayabileceğimiz şekilde gerçekleştirildi ve proje başarı ile tamamlandı. Fakat bildiğimiz kadarıyla henüz bu proje seri modernizasyon programı şeklinde eldeki diğer F-16 Block 30 savaş uçaklarına uygulanmadı.

STM Banner

ÖZGÜR projesi kapsamında: ÖNCEL III projesi kapsamında Blok 40 ve Blok 50 tipi F-16 uçaklarına kazandırılan aviyonik donanımın [renkli MFD, görev bilgisayarı ve OFP yazılımı gibi] bir benzerinin, bu proje altında milli olarak geliştirilerek Blok 30 uçaklarına entegre edilmesi planlanıyor.

F-16 özgür ile ilgili görsel sonucu

SSB personeli tarafından dile getirilen Block 30 tipi F-16 savaş uçaklarının modernizasyon programının, SSB içerisinde sıcak gündem olması yakın zamanda ÖZGÜR projesinin veya basına duyurulmayan bir başka modernizasyon projesinin seri olarak diğer uçaklara da uygulanacağı anlamına geliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

4 Yorum

 1. Abdullah Bey merhaba. Benim merak ettiğim konu şu ki; Aselsan tarafından F-16′ larımıza AESA radarı takılmasına yönelik bir proje başlatıldığı bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı. Bu proje, ABD’nin viper pazarlamasını boşa çıkarmaz mı? Yani bizim kendi imkanlarımızla AESA radar takmamıza izin verilir mi sizce? Viper güncellemesinin yerli imkanlar ile yapılması mümkün mü? Cevabınız evet ise, Yunanistan’ın yapacağı viper güncellemesinin hiç bir önemi kalmayacağı anlamına mı gelir?

  Teşekkürler,

  1. Merhaba.
   ABD’nin Viper’ının tek özelliği AESA radar değil. Evet belki de en ön plana çıkan o fakat Viper örneğin daha gelişmiş EH kiti, EH’ye karşı daha fazla direnç, daha modern aviyonik ve elektronik aksam vs. de içeriyor. Bu bağlamda evet biz AESA radarı F-16’larımıza taksak da sadece radar ile Viper seviyesini yakalayamayız. Ama üzerine çalışma yapıldığı takdirde, birebir aynı olmasa da viper benzeri bir modernizasyon gerçekleştirebiliriz.

   Diğer bir sorunuz olan izin meselesinde artık çok fazla bir kısıtlamaya gidileceğini zannetmiyorum. F-16 artık kısıtlanması gerekmeyecek kadar eskimeye başladı zira…

   Son olarak Yunanistan’ın Viper F-16’ya sahip olması zaten çok büyük bir olay değil. Yunanistan’da bizimle aynı sorunu yaşıyor. İki ülkenin de elinde uzun menzilli hava-hava füze sayısı kısıtlı. Üstelik bunların en uzunu da 70 km olarak belirtiliyor. 70 km artık günümüz hava savaşında orta sayılacak bir mesafe. Dolayısıyla Radar çok daha uzaktan görse bile füzenin menzili kadar yakına girmek durumundasınız. Bu da işte bir sorun… Yunanistan’ın F-16V Viper modernizasyonu ABD’den AIM-120D gibi bir füze almadıktan sonra çok fazla bir işe yaramaz yani vel hasıl…

 2. Cevabınız için teşekkürler. Bu durumda, Yunanistan’a karşı Meteor füzesi entegre edilmiş F-35’ler ile zaten ciddi bir fark yaratacağız gibi gözüküyor. Türk Ordusu’nun her platformda (hava-deniz-kara-uzay) nicel olarak değil de, nitelik olarak Dünyadaki yeri ve yapılması gerekenlere ilişkin (çok kapsamlı oldu farkındayım:)) bir makaleyi sizin kaleminizden okumak isteriz.

  Teşekkürler,

  1. Eskide kalan bir yorum olmuş. Meteor füzesi yunanistan envanterinde var, bizde yok f35’miz de yok artık. Durumu yeni baştan gözden geçirmek gerek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu